6 Mart 2013 Çarşamba

Hamitabat Termik Santrali ÖzelleştirilmesiÖzelleştirme İdaresi’nin Hamitabat Termik Santralı için açtığı özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 105mn dolarla Limak Doğalgaz verdi.Özelleştirme Yöntemi
Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin %100 hissesinin blok satışı

Hamitabat

İhalede %100 hissesi satılacak olan Hamitabat Elektrik Üretim, Lüleburgaz/Kırklareli ’nde bulunan Hamitabat Doğal Gaz Santralını işletiyor. Tesiste üretim 1985 yılında 600MW kapasite ile başlamış, Rusya ile anlaşmadan sonra 1989’da 1120MW’a yükseltilmiştir. Yıllık üretim potansiyeli 7,8 milyar KwH seviyesindedir. 
Hamitabat 2010 yılında 5,7 milyar KwH’lik üretimiyle Türkiye toplam tüketiminin %2,7’sini karşıladı. Nisan 2011 sonu itibarıyla 50.422MW Türkiye toplam kurulu kapasitesinin %2,2’si Hamitabat’a ait bulunuyor.

Olayın geçmişi

Üretim özelleştirmesinde portföy gruplarından ayrı satılması planlanan 4 santraldan (Hamitabat, Seyitömer, Soma-B, Kangal) birisidir.

İlk defa 1995 yılında özelleştirme kapsamına alının Hamitabat, 1997 yılında kapsamdan çıkarıldı. O zamandan beri muhtelif defalar kapsama alındı, çıkarıldı. Enerji Bakanlığına TEAŞ’a bağlandı. Son durumda EUAŞ kapsamında bulunuyor.

Hamitabat son olarak 27 Ekim  2010’da özelleştirme kapsamına alındı ve ihale süreci başlatıldı.
Ekim 2011’de yapılan ihale sadece bir teklif geldiği için ihale iptal edildi.
Ağustos 2012’de açılan ikinci ihalede son teklif verme süresi 4 kez ertelendi. İhaleye Fernas İnşaat, Limak Doğalgaz ve Özkar İnşaat teklif vermişti. İhale bugün gerçekleşti.

Teklif neden düşük?

1-      Tesisin 1995’ten beri özelleştirme sürecinde olmasının yarattığı belirsizliğin etkisiyle önemli bir yatırım görmemiş olması
2-      Operasyonel olarak ömrünün sonuna geliyor olması (Teknik olarak 25 yıl ömür biçiliyor)
3-      Yüklü yatırım harcaması gerektirmesi. Tesisin verimliliği %47 seviyesinde bulunurken, karlılığın sürdürülebilir olması için bunun %55 seviyesine yükseltilmesi gerekebilir.
4-      Bu faktörlerin tesisin değerlemesini güçleştirmesi
5-      Limak Doğalgaz Hamitabat için 1,2 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Birim kurulum maliyetini 1mn dolar olarak alırsak, 1120MW’lık santralı kurmanın maliyeti 1,1 milyar dolardır. Açıklanan yatırım tutarı tesisin yeniden kurulacağı anlamına gelmekte olup, ihale bedeli sadece lisans bedeli olarak düşünülebilir.


Bu yazı TSKB deki çalışma arkadaşım Şebnem Mermertaş tarafından yazılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder