24 Nisan 2013 Çarşamba

Fenerbahçe şampiyonluktan uzaklaştı

Son günlere kadar devam eden Galatasaray Fenerbahçe arasındaki şampiyonluk rekabeti, Fenerbahçe'nin pazar günü Gençlerbirliği'ne 2-0 yenilmesiyle son buldu. Galatasaray'ın cuma günü Elezığspor'u yenmesiyle 7 puana çıkan fark kesinleşti.
Fenerbahçe, geçtiğimiz hafta oynanan Gençlerbirliği maçına kadar, Türkiye'de 3 kulvarda da Şampiyonluğa devam ediyoruz diyerek,  taraftarlarından destek istemişlerdi.

FB bu sezon oynadığı 3 kulvar (Süperlig,Türkiye Kupası ve Avrupa Ligi) ve milli maçlar dolayısıyla, kendisinin ve Türk futbol tarihinin maç oynama rekorunu kırmakta olduğunu biliyordu. 20-22 kişilik kadrosunun içinde az rotasyonla giderek maçlarını oynamayı seçmiş ve bunda da başarılı olmuştu.

Süperligde Galatasaray'ın 4 puan gerisinde olmalarına karşın,"kendi sahalarında oynanacakları GS maçını kesin olarak kazanacaklarını ve GS sezonun bitimine kadar bir beraberlik alması halinde" şampiyon olabileceklerini kendilerini inandırmışlardı. Hatta bu söylemleri ile taraftarlarını da inandırmışlardı.

Kısıtlı ve az rotasyonlu kadrosu ile çarşamba,pazar sürekli  maç yapmak kadroyu fiziken ve fikren yoruyordu. Özellikle Fenerbahçe'nin Avrupa Liginde Lazio'yu eleyip yarı finale kalması takımı daha da havaya sokarken fiziken iyice yıprattı. 

Nisan ayında 3 kulvarda da yani hafta da 3 maç yapmaya alışık olmayan takımda yorgunluklar başladı. Çağımızın fiziğe dayalı futbolunda dayanılması çok mümkün olmayan bu tempo önce Türkiye Kupasındaki  Eskişehirspor  maçında kendini düşüş olarak gösterdi.

Bunlara sakat futbolcularda eklenince, perşembe günü Benfica ile oynanacak maç Gençlerbirliği maçının önüne geçti. 

Sonuçta fiziken ve fikren yorgun olan Fenerbahçe aldığı yenilgi ile Süperlig şampiyonluğundan uzaklaşıp  şansını azaltmıştır.

Galatasaray kalan 4 maçından içerde oynayacağı ikisini kazanması halinde başka hiç bir şeye bakmadan şampiyon olabilecektir.

Şampiyonluğun kaybedilmesinde, sezon başından beri yapılan yanlış transferler ve 3 kulvarda da iddialı olmak konusundaki ısrarın olduğunu düşünüyorum. Bu psikolojinin. 3 Temmuz şike soruşturması sonrasında başta teknik direktör Aykut Kocaman olmak üzere Fenerbahçe'lilerin kendilerini ısrarla ispatlamak konusundaki zorlamalarının etkili olduğu anlaşılıyor.

Türkiye kupasında ısrar edilmese, isabetli transferler yapılsa idi daha doğru olurdu. Diğer bir değimle, Avrupa Liginde yarı final ve üstünde elde edilebilecek  başarıların içerideki kupadan daha önemli olduğu baştan kabullenilebilirdi. Tıpkı Fenerbahçenin, Şampiyonlar Liginde Çeyrek Finale çıktığı  senede olduğu gibi. 

Çeyrek finale kalınan 2008 yılında ne kadar büyük bir başarı yakalandığı ihmal edilip Chelsea de elenebilir diye anlamsız bir kibre teslim olundu.

Bu yıl da, yapılan hatalar  nedenle de kaybedilen Süperlig şampiyonluğundan sonra Avrupa Ligi ve Türkiye Kupası da sıkıntıya girebilir İyi planlanmayan yıl maddi ve manevi kayıplarla bitebilir.

Fenerbahçe kibrinin kendisine zarar vermesine izin vermemelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder