16 Mayıs 2013 Perşembe

İstanbul Salıpazarı Liman Özelleştirilmesi (Galataport)

İstanbul Salıpazarı Liman Sahasının özelleştirme ihalesi bugün 16:45'te Ankara’da yapılacak.
İhale Şubat 2013’te açılmış, son teklifler 30 Nisan’da verilmişti.
Özelleştirilecek varlık

Türkiye Denizcilik İşletmelerine ait olan Salı Pazarı Liman Sahası’nın 30 yıl süreyle işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesi planlanıyor. İhalenin pazarlık usulü ile gerçekleştirilmesi planlanırken, açık artırmaya geçilmesi söz konusu olabilir.
İhalenin Galataport ismiyle yapılamamasının nedeni Hayati Şanlı isimli girişimcinin bu ismi tescilletmesi.
Karaköy-Salıpazarı Liman Tesisi (İstanbul Limanı), Karaköy Fındıklı arasında yerleşik olup, batısında Karaköy Şehirhatları İskelesi, doğusunda Deniz Ticaret Odası, kuzeyinde ise Kemankeş Caddesi ile Meclis-i Mebusan Caddesi ve bağlı yollara komşudur. Limanın rıhtım boyu Salıpazarı 627 m, Karaköy 523 m olup, toplam 1.150 metredir. Rıhtım 1900 yılında yapılmış, 1910 ve 1928 yıllarında antrepolar inşa edilmiştir. 1986 yılından beri sadece yolcu limancılığı yapılmakta olan limana yılda 500.000-600.000 civarı yolcu gelmektedir. Akdeniz'in en uğrak 10 kruvaziyer limanından biridir. Özelleştirme sonrasında yapılacak yatırımlarla yolcu sayısının 5-6 milyona yükselebileceği tahmin edilmektedir.
Proje tamamlandığında Salı Pazarı limanı yeniden inşa edilecek. Karaköy'den Tophane'ye kadar bin 200 metrekarelik sahil şeridini saran 100 bin metrekarelik arazi üzerinde alışveriş merkezleri, oteller ve liman yapım-işletimi gerçekleştirilecek. Projede binaların yüksekliği Mimar Sinan Üniversitesini geçemeyecek.

Olayın geçmişi

Salı Pazarı Limanı için bu ilk ihale değil. 2005 yılında yap-işlet-devret yöntemiyle yapılan ihalede en yüksek teklifi 3,5 milyar euro ile Global-Royal Carrebean Cruises vermişti. İhale 3 yıllık yatırım süresinin ardından 46 yıllık işletme hakkı için yapılmıştı. İhale Danıştay tarafından 2006’da iptal edilmişti.
Verilen teklifler
Tepe İnşaat - Turner Construction-Singapore Sawport                                                                                          : 1,36 milyar euro    
Finans Garimenkul Geliştirme - Ude Turizm - Fiba holding- Venezia Terminal- Five Mounts Properties             : 1 milyar euro
Royal Carrebean Cruises - Global Yatırım Holding - Rouse Tri-Party - Sasso Holding - IC Antbel - Limak İnşaat : 3,5 milyar euro

Teklif verenler

Doğuş Holding AŞ
Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ (ALARK)
Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu
Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (TRGYO)
Global Yatırım Holding AŞ (GLYHO)-Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (OZGYO)-Delta Proje İnşaat Turizm ve Sanayi AŞ Ortak Girişim Grubu


Değerlendirme

2005 yılında yapılan ihaleden farkı işletme süresinin 49 yıldan 30 yıla indirilmiş olması. İhalede oluşabilecek tutar konusunda tahmin yapmak çok güç. Hatırlanacağı gibi üçüncü havalimanı ihalesine ilk teklifler 4-20 milyar Euro gibi çok geniş bir bantta oluşmuş, ihale 22 milyar eurodan tamamlanmıştı. Bu geniş bantlar ihaleye katılanların bile olaya ne kadar farklı açılardan baktıklarının ve değerleme yaptıklarının göstergesi.

Karşılaştırma yapmak gerekirse havalimanı yıllık kira bedeli 1 milyar Euro olmuştu. Ulaşılması hedeflenen yolcu sayısı havalimanında 150mn, İstanbul limanında 6mn. Arada 25 kat fark var. Ancak yer ve inşaat maliyeti açısından farklar göz önüne alındığında, limanın daha değerli olması ve bu kat farkından daha az bir fark olması beklenir. 10 kat fark olsa ihalenin 3 milyar Euro civarında sonuçlanması beklenebilir.

Zaman farkı nedeniyle karşılaştırma yapmak mümkün olmasa da Kuşadası Limanının 2003’te 30 yıllık işletme hakkı devrinin 24,3mn dolar bedelle gerçekleştiğini hatırlatalım. Kuşadasının rıhtım uzunluğu 1346m, yıllık gemi adedi 2400 adet. İstanbul’un rıhtım uzunluğu 1150m, gemi sayısı 500-600 civarında.

Borsa açısından önemli bir ihale. Çünkü hem katılımcılar arasında borsada işlem gören firmalar var, hem de bölgede yatırımları olan firmaların çok pozitif etkilenme potansiyeli bulunuyor. Bu kapsamda Alarko Holding (ALARK), Torunlar GYO (TRGYO), Global Yatırım Holding (GLYHO), Özak GYO (OZGYO), TSKB, TSKB GYO ilk akla gelenler olarak görünüyor.


Bu yazı TSKB deki çalışma arkadaşım Şebnem Mermertaş tarafından yazılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder