17 Ocak 2014 Cuma

Derince Limanı geçmişi (Özelleştirilmesi)

TCDD'ye ait Derince Limanı'nın 36 yıllık işletme hakkı devri yoluyla özelleştirilmesi için son teklifler bugün veriliyor. 16.1.2014
 
Derince Limanı İzmit Körfezinin kuzeyinde yer alan genel amaçlı bir liman olup, başta otomotiv olamk üzere sanayi ve karışık eşya yüklerine hizmet vermektedir. Derince’nin bağlı olduğu Kocaeli Liman Başkanlığı’nın Türkiye genelindeki yük dağılımında %15,9 payı bulunmaktadır. Tüpraş, Yılport, Evyap, Çolakoğlu ve Diler Kocaeli’ne bağlı önemli limanlar arasındadır. Bu limanların Kocaeli Liman Başkanlığındaki toplam payı %60, Derince’nin payı %3,2’dir. Derince Limanı yılda 1000 gemiye hizmet vermektedir. Liman mevcut durumda TCDD tarafından işletilmektedir.
 
Liman demiryolu ve karayolu şebekesi ile bağlantılıdır. Sektör yetkililerinden aldığımız bilgiye göre limanda yatırım ihtiyacı yüksek seviyededir. Ancak stratejik konumu limanı cazip kılmaktadır.
 
Olayın geçmişi
 
Derince Limanının 36 yıllık işletme hakkı devri için 2007’de ihale açılmış, ihale için teklifler 21 Ağustos'ta toplanmıştı. İhale 12 Eylül 2007’de yapıldı. İhaleye Akfen, Türkerler, Global, Çelebi, Limak teklif vermişti. İhaleyi 195,25mn dolarlık teklifiyle Türkerler kazanmış, Danıştay onayı alınamadığı için devir gerçekleşmemişti.  Ekim 2013’te açılan yeni ihalede 10 Aralık 2013 olarak verilen son teklif tarihi 16 Ocak 2014’e ertelenmişti.
 
 
 
 
Bugün piyasalarda oluşan ortam özelleştirme ihalesi için oldukça olumsuz. Dolar/TL 2,20’nin euro/TL 3’ün üzerinde. Dövizdeki yükselişin yabancı çıkışı ve özel sektörün talebiyle gerçekleşmekte olduğunu düşünüyoruz. Bu durum yatırımlarda finansman sıkıntısı olabileceğini düşündürüyor. Derince Limanı yine talihsiz bir döneme denk geldi.  ps.Bu yazı TSKB'deki çalışma arkadaşım Şebnem Mermertaş tarafından yazılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder