17 Ocak 2014 Cuma

Derince Limanı teklifler alındı

Özelleştirme İdaresinden yapılan açıklamaya göre Derince Limanı için 6 teklif geldi.


Teklif verenler
Yılport Holding AŞ : Yıldırım Grup’a ait olan holding krom madenciliği, kömür üretimi, gübre üretimi, gemi yapımı ve liman işletmeciliği yapmaktadır. Yılport Gebze, Yılport Gemlik, Gemport, Rotaport ve Malta Free Port olmak üzere 5 limana sahiptir.Şirket Gemport’u 2012’de İş Bankasından almıştı. Yılport Kocaeli Liman Başkanlığının en büyük beş limanından biridir. Yılport liman açısından çok tecrübeli olmakla birlikte Derince’de rekabet konusunda sıkıntı yaşayabilir.
The Peninsular and Oriental Steam Navigation Company : İngiltere Borsasında 2005’te işlem görmekten çıkan şirket, İngiltere’de gemi işletmeciliği yapıyor ve Orient Lines adlı seyahat şirketinin iştiraki. Teklif veren tek yabancı şirket.
Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ : Safi Kömür markasının sahibi. Rusya-Sibirya’daki Krutrade kömür üreticisinin Türkiye’deki en büyük distribütörüdür. Şirket sektördeki faaliyetlerine Dilovası, Samsun, Trabzon, Ceyhan-Adana ve Artvin-Borçka'daki fabrikalarında devam etmektedir.
Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi : İstanbul Avrupa yakasında İstanbul Boğazı girişinin 22 mil batısındaki Ambarlı liman tesisleri içinde yer alan liman tesisi. Fiba Grubuna aittir.
Cengiz İnşaat : Şirketin faaliyet alanları otoyol, köprü, tünel, baraj, santral, havalimanı, metro, demiryolu gibi inşaatlardır. Internet sitesinden anladığımız kadarıyla liman işletmeciliği değil, inşaatı yapmaktadır. Hızlı tren projesinin İnönü-Vezirhan-Köseköy kısmının ihalesini IC İçtaş ve Çinli CRCC firmasıyla birlikte kazanmıştı. Son operasyonlarda adı geçen bir firma. Sahibi Mehmet Cengiz’in malvarlığına 25 Aralıkta el koyulmuş, 13 Ocak’ta tedbir kaldırılmıştı. İhaleye verilen teklif bu açıdan tartışma yaratabilir.Ayrıca Derince Limanı grubun faaliyetleri için çok da önemli görünmeyebilir.
Ceynak Lojistik ve Ticaret: Limanlarda lojistik hizmeti veren bir şirket. Samsun Limanının 36 yıllık işletme hakkını 2010 yılında 125,2mn dolar bedelle almıştı.
Değerlendirme
2007 yılındaki ihalede 192,25mn dolarlık teklif veren ve limandaki imar sorunları nedeniyle limanı devralamayan Türkerler yeni ihaleye katılmadı.
Derince Limanı için çok ciddi teklifler verildi ve yukardaki tabloya bakılınca ilginin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Özelleştirme İdaresinin açık artırma için tarih belirlemesini bekliyoruz.
Bu ihalenin başarılı olması talip edecek Milli Piyango için moral olacaktır.
Teklif verenler arasında borsadan bir şirket bulunmuyor. Hisseler üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.ps: Bu yazı TSKB'deki çalışma arkadaşım Şebnem Mermertaş tarafından yazılmıştır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder