4 Ocak 2014 Cumartesi

Macellan, açık denizler ve Akdeniz

 Tortedilles Anlaşması

Kristof Kolomb Hindistan'a geldim diye Amerikayı keşif edince, Portekizlilerin isteğiyle Papa 1493'de elmayı ikiye bölüp doğusunu Portekizlilere batısını İspanyollara bıraktı.

Atlas Okyanusundaki Yeşil Burun adalarının 100 fersah batısından geçen hayali çizgi Brezilya'nın doğu kıyıları üzerinden geçtiği için Günel Amerika'da tüm ülkeler İspanyolca konuşurken Brezilya Portekizce konuşur.Portekiz vatandaşlığından İspanyol vatandaşlığına geçen Macellan zorunlu olarak batıya giderek Hindistan'a ulaşmak amacıyla Sevilla'dan yola çıkar. Güney Amerikayı geçen Macellan boğazını bularak yeni keşifler yapacak ancak Filipinler'deki bir mercan adasında vefat edecektir.

Orta çağlarda Müslümanların kontrolündeki İpek ve baharat yolu, 1498'den itibaren keşif ve işgallerle Portekizlilerin eline geçince bugünkü Malezya, Hindistan Arap yarımadası, ve Mısır'daki Memluk devleti güç kaybeder. Mısır'ı 1517'de Memluklardan alan Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim zayıflayan baharat ticareti nedeniyle önemli gelir kaybına uğramıştır.
 Macellan'ın yolu

Osmanlılar Hint Okyanusunda egemenlik sağlama çabaları da başarısız olunca16.yy ortalarından itibaren Hint Okyanusu tamamen Katoliklerin egemenliğine girecektir.

Ekonomik koşulların zorlaması macera ruhu ve dinsel dürtülerle birleşince dünyanın bin yılda elde ettiği bilgilere elli yılda ulaşıldı.


Macellan'ın  imkansız başararak denizden dünyayı dolaşarak insanlığın ufkunu açmış çağ atlatmıştır.


Kitabı okumak isteyenler aşağıdaki Drive bağlantısından indirebilirler.


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder