8 Nisan 2014 Salı

Londra ve Güney İngiltere

1986'dan beri sayısız defalar ziyaret ettiğim İngiltere ve Londra'yı iki yıl sonra sadece turistik amaçlı bir kez daha ziyaret ettim. Bu defa diğerlerinden daha farklı ve değişik olan gözlemlerim aşağıdadır.
THY ile Sabiha Gökçe'den Gatwick'e ilk kez  uçtum. Gatwick Londra'nın güneyinde merkeze oldukça uzak bir alan. Güneye gideceklere(Croydan,Sussex vb) yakın bir alan. Kara yoluyla ulaşım trafiğe bağlı olarak bir, bir bucuk saat sürerken taksi ücreti 80-90 pound arasında tutmaktadır. Tren yoluyla Victoria veya London Tower istasyonuna gelip oradan metro veya otobüsle devam edilebilir.

1.Gün

Brighton
 Royal Pavillion

Beni alandan karşılayan arkadaşımla birlikte yakın yazlık şehir Brighton'a  gittik. Öğrenci (üniversite ve yabancı dil) ve emeklilerin yaşadığı Manş kıyısındaki küçük ve sevimli kasaba girişten itibaren, savrukluğu ve deli doluluğu hemen göze çarpıyordu. Pubları, duvar resimleri, eşliğinde denize ulaşırken Kraliyet yazlık sarayı (Royal Pavilion) hemen dikkati çekiyordu. 
 Royal Pavillion


 Royal Pavillion
Yazlık saray Hint etkisinde yapılmış, yeşillikler içinde dantel gibi örülmüş. Bence şehre önemli bir kimlik katmış. Tarih ve mimari meraklılarının sarayı gezmelerini tavsiye ederim. Saraya gelirken yolda bir binanın üzerinde öpüşen iki erkek polis resmi dikkati çekmektedir. 2013 yılında eşcinsel evliliğine izin veren İngilter'de ilk eşcinsel evlilik 29.3.2014 tarihinde "Royal Pavilion'da" yapılmış. Bu şehrin hoş görünüşünün bir göstergesidir.

Sahile çıktığınızda yolun altında kumsal olduğunu görebilirsiniz. Sağ tarafta eski otel (Grand Hotel)l ve yerleşim yerleri yer alırken sol tarafa yeni yapılmış Marina ve eğlence yerleri şehri denizle daha da bütünleştirmiş. Her ne kadar son yıllarda güney akdeniz ülkelerine kayan tatilcilerin yeri hala dolmaktadır. 

Londra'ya dönüşte başta Sussex bölgesindeki atlı spor, golf gibi elit kulüpler dikkati çekmektedir. Varlıklı kişilerin büyük araziler içindeki evleri de buralarda  yer almaktadır.

2.Gün

Docklands Bölgesi

1980'li yıllara damgasını vuran Muhafazakar Başbakan Bayan Thatcher Londra'nın Kuzey doğusunda yer alan Thames nehri kuzey kıyılarındaki bölgeyi imara açıp gelişimini başlatmıştır. Bugün, sayısız konut, iş yeri ve konferans salonu ile yeni bir şehir yaratılmıştır.  
 Millenium Dome

Thames'in taşmalarına karşı Thames Bariyeri (Thames Barrier ) yapılarak sorun aşılmaya çalışılmış. Med cezir yanında yağmurlarla suları aşırı artan nehrin  Londra için taşkın tehlikesi böylece engellenmiştir. 
Thames Barrier

DLR (Docklands Light Railway) sistemi ile yeni yerler metroya ve demir yollarına bağlanmış. Thames nehrinden içerilere giren kanalların kenarlarında oteller ve konutlar yapılarak ulaşımı olan yeni değerli yerleşim yerleri yaratılmış.

Canary Wharf  bölgesi büyük bankaların merkezleri ile City'den sonraki en önemli finans merkezi haline gelmiş. Buradaki apartman daireleri de büyük cazibe ve değer  kazanmıştır. Bayan Thatcter'in imara açtığı bölge bugün Londra'nın yeni değerli bölgesi haline gelmiştir.

Cutty Sark ve Greenwich 

Greenwich'e, Merkezi Londra'dan Thames nehrinden ferry'lerle ulaşılabileceği gibi docklands bölgesinden DLR kanalıyla da ulaşabilirsiniz. İlk gördüğünüz şey üç direkli eski yapım Cutty Sark gemisidir. Gemi ve denizcilik müzesi gezilebilir.
 Cutty Sark

Nehrin kenarındaki kubbeden nehri yürüyerek alttan karşıya geçmek mümkündür. Ancak cazip olmadığını söylemeliyim. 
 Sıfır Meridyen

Greenwich'in esas önemi sıfır meridyenin başladığı kabul edilen yer olmasıdır. 18 yy dan beri gözlem evi müzeye dönüştürülerek bir çizginin iki tarafında saat farkı olduğu kabul edilmiştir. Tepedeki gözlem evinden aşağıdaki yeşil park ve müze ile nehrin arkasındaki gökdelenli yeni şehir manzarası görülmeye değerdir.
 Eski ve yeni

3.Gün

Bugün güney Londra'da Churchill'in evinin bulunduğu Chartwell'i  ve Hever Castle ziyarete ayırıyorum.

Chartwell
 Westerham

Churchill'in evi Westerham yakınlarında bir malikane. Churchill, Chartwell satın aldıktan sonra 10 yıla yakın burada oturmuştur. Yeşillikler içinde ve küçük göletler olan evin müştemilatında Churchill'in resim atölyesi bulunmaktadır. Her yerde Churchill'in Whiskey ve puro düşkünlüğü anımsatılmaktadır. İki kez biri 2. Dünya Savaşı sırasında olmak üzere başbakanlık yapan Churchill 80 yaşından sonra vefat etmiştir. 
 Chartwell

Kendini aşmış entelektüel ve iyi bir politikacı olduğu, kendini geliştirmek için çabaladığı evin kitaplığı resim atölyesi ve bulunduğu yerden anlaşılabilmektedir.


 Chartwell'den görünüm

Londra'dan ulaşımı genel vasıtalarla kolay değildir. Evi ziyaret etmek 12,5 pound. Ancak vakti ve merakı olanların İngiltere'nin kırsal yaşamını da görebilmeleri mümkündür. Churchill'in heykeli bulunan Westerham kasabası çok sevimli bir yerdir. 

Hever Castle(Kalesi)

Hever Kalesi denilen yer etrafı sularla çevrili, kalkan köprüyle girilen küçük bir şato. Eden nehrinden gelen suyla oluşan gölün kenarında 15yy'dan beri var olan Kale. Yolda at bakıcılarının gezdirdiği atları yolda görürseniz şaşırmamalısınız.
 Hever Castle


Altı kez evlenen VIII.Henry İngiltere'yi Roma Katolik Kilisesinden ayırarak Anglikan Kilisesini kurmuştur. Eşlerinden birisi olan ve 35 yaşında katledilen Anne Boleyn'nin çocukluğunun geçtiği bir yerdir. Henry ve Anne Boleyn arasındaki tutkulu aşk entelektüel ve aristokrat bir ilişki hissi vermektedir.
 Hever Castle

Kale'nin içi zamanla büyütülerek 20.yy kadar kullanılmıştır.  Bahçesi ise bugün güzelliği ile öne çıkmaktadır. Castle ve bahçeleri gezmek 15,5 pound tutmaktadır. 


 Hever castle bahçesi

Kalenin ana çıkışının karşısındaki  tipik "country pub"(kırsal pub) bir şeyler yenip içilebilir. İngiltere de country pub'lar hem ucuz hem de kişilik sahibi yerler. (Bizdeki köy kahvesi gibi) Özellikle hafta sonları roasted(fırında pişmiş) et ile ailecek gidilen yerlerdir.


 country pub

Londra'ya gidip de Oxford Street, Regent Street, Piccadilly, Leicester, Covent Garden, Soho ve China Town gezilmeden Londra bitmeyeceğine göre buraları da görülmelidir. 

İsteyen ve sevene gezmek bahane....
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder