5 Haziran 2014 Perşembe

Derince Limanı Tekrar Özelleştiriliyor

Derince Limanı özelleştirmesinde nihai pazarlık görüşmeleri bugün 14:30’da yapılacak.

Özelleştirme yöntemi

Özeleştirme İdaresi tarafından yürütülen özelleştirme için 39 yıllık işletme hakkının verilmesi yöntemi uygulanacak.
Liman
TCDD’ye ait Derince Limanı İzmit Körfezinin kuzeyinde yer alan genel amaçlı bir liman olup, başta otomotiv olmak üzere sanayi ve karışık eşya yüklerine hizmet vermektedir. Derince’nin bağlı olduğu Kocaeli Liman Başkanlığı’nın Türkiye genelindeki yük dağılımında %15,9 payı bulunmaktadır. Tüpraş, Yılport, Evyap, Çolakoğlu ve Diler Kocaeli’ne bağlı önemli limanlar arasındadır. Bu limanların Kocaeli Liman Başkanlığındaki toplam payı %60, Derince’nin payı %3,2’dir. Derince Limanı yılda 1000 gemiye hizmet vermektedir. Liman mevcut durumda TCDD tarafından işletilmektedir.
Liman demiryolu ve karayolu şebekesi ile bağlantılıdır. Sektör yetkililerinden aldığımız bilgiye göre limanda yatırım ihtiyacı yüksek seviyededir. Ancak stratejik konumu limanı cazip kılmaktadır.
Olayın geçmişi

Derince Limanının 36 yıllık işletme hakkı devri için 2007’de ihale açılmış, ihale için teklifler 21 Ağustos'ta toplanmıştı. İhale 12 Eylül 2007’de yapıldı. İhaleye Akfen, Türkerler, Global, Çelebi, Limak teklif vermişti. İhaleyi 195,25mn dolarlık teklifiyle Türkerler kazanmış, Danıştay onayı alınamadığı için devir gerçekleşmemişti. 
Ekim 2013’te açılan yeni ihalede 10 Aralık 2013 olarak verilen son teklif tarihi 16 Ocak 2014’e ertelenmişti. 22 Ocak 2014’te yapılan ihalede başlangıç bedeli 516mn dolar olarak belirlenince Safi Katı Yakıt, Kumport, Cengiz İnşaat’tan oluşan katılımcıların tamamı çekildi.
Son ihaleden sadece 4,5 ay sonraya denk gelen bugün Derince Limanı yeniden görücüye çıkacak.
Katılımcılar
Yılport Holding AŞ : Yıldırım Grup’a ait olan holding krom madenciliği, kömür üretimi, gübre üretimi, gemi yapımı ve liman işletmeciliği yapmaktadır. Yılport Gebze, Yılport Gemlik, Gemport, Rotaport ve Malta Free Port olmak üzere 5 limana sahiptir. Şirket Gemport’u 2012’de İş Bankasından almıştı. Yılport Kocaeli Liman Başkanlığının en büyük beş limanından biridir. Yılport liman açısından çok tecrübeli olmakla birlikte Derince’de rekabet konusunda sıkıntı yaşayabilir. 
Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi : İstanbul Avrupa yakasında İstanbul Boğazı girişinin 22 mil batısındaki Ambarlı liman tesisleri içinde yer alan liman tesisi. Fiba Grubuna aittir.
Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ : Safi Kömür markasının sahibi. Rusya-Sibirya’daki Krutrade kömür üreticisinin Türkiye’deki en büyük distribütörüdür. Şirket sektördeki faaliyetlerine Dilovası, Samsun, Trabzon, Ceyhan-Adana ve Artvin-Borçka'daki fabrikalarında devam etmektedir.
Değerlendirme
İhaleye katılımcı sayısının 4,5 ay öncesine göre altıdan üçe düştüğünü görüyoruz. Yılport ve Safi Katı Yakıt için Derince Limanı stratejik önemde görünüyor.
İşletme hakkı süresinin 4,5 ay öncesine göre 36 yıldan 39 yıla uzaması dikkat çekiyor. Böylece son konuşulan rakam olan 516mn doların karşılaştırılması imkanı kalmadı.
Özelleştirme İdaresi Derince Limanını özelleştirme konusunda kararlı görünüyor. 4,5 ay önce yanlış olduğu düşünülen başlangıç bedeli nedeniyle iptal edilen ihale hazırlıkların boşa gitmemesi için hemen tekrarlanıyor. Ayrıca 22 Ocak’ta finansal koşullar da çok olumsuzdu ve finansman konusunda endişeler vardı. Bugünkü finansal ortam oldukça pozitif görünüyor.
Bu ihalenin başarılı olması talip edecek Milli Piyango için moral olacaktır. Zira Derince’nin iptalinden sonra Milli Piyango ihalesi de ertelenmişti. Milli Piyango için son teklifler 27 Haziranda verilecek.
Teklif verenler arasında borsadan bir şirket bulunmuyor. Hisseler üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

p.c.Bu yazı TSKB^'deki arkadaşım Şebnem Mermertaş tarafından yazılmıştır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder