23 Ekim 2014 Perşembe

TCMB bir haftalık %8.75 repo faizini değiştirmedi

Merkez Bankası %8,25 olan bir hafta vadeli repo faizini ve %7,5-%11,25 olan faiz koridorunu değiştirmedi. Karar beklentiye paralel oldu.Açıklamadan notlar
·         Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisi yataya yakın tutularak para politikasındaki sıkı duruş sürecek. (aynı)
·          Kredi büyüme hızları makûl seviyelerde. (aynı)
·         Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirdi. (aynı)
·         Başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatlarının önümüzdeki yıl için enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyeceği değerlendiriliyor. (yeni)
Değerlendirme
Açıklama önceki açıklamaya göre sadece kelime bazında değişiklik göstermekle birlikte temelde aynı görünüyor. Emtia fiyatlarındaki düşüşe daha uzun vadeli bir bakışa gidilmiş ve gelecek senenin enflasyonuna olası pozitif etki vurgulanmış. Kısa vadeli beklentilerle ilgili vurgu izlenmiyor.
Faizlerde değişiklik yapılmaması piyasalara güven verdi. Borsa %1,4 yükselişte ve 79.200’de. Faiz %8,67’de, dolar/TL hızlı bir düşüşle 2,23’e geriledi.
Dolar/TL’deki görünüm diğer gelişmekte olan ülkelere paralel sayılabilir. Dolar endeksinin  85,7’ye yükselmesine rağmen, gelişmekte olan ülkelere dip seviyelerden yeniden portföy girişi olması paralara değer kazandırıyor.
BIST-100 endeksinde kısa vadede çok pozitif bir görünüm oluştu. 5 günlük HO 20 günlük HO’yu yukarı kırdı ve endeks 50 günlük HO olan 77.600’i aştı. Bunun üzerinde kaldığı sürece 80.000 hedefli bir yükseliş yaşanabilir.    Toplantı özeti ve Enflasyon raporu 31 Ekim’de açıklanacak. Merkez Bankası’nın şu %7,6 olan yılsonu enflasyon tahminini OVP’ye paralel %9,4’e çekmesini bekliyoruz. 2014 yılına ait enflasyon gerçekleşmeleri ve tahminlerinin artık piyasa dinamikleriüzerinde etki yaratmayacağını düşünüyoruz. Bunun nedeni 2015’te düşen petrol ve gıda fiyatlarından gelen baz etkisiyle çok pozitif görüntü oluşabileceği beklentisi. Enflasyon Raporunda 2015 beklentileri daha önemli olabilir.    

PC: Bu yazı TSKB çalışma arkadaşım Şebnem Mermertaş tarafından yazılmıştır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder