20 Ocak 2015 Salı

Danimarka ve TCMB faiz indirim

Danimarka Merkez Bankası mevduat faizini %-0,05’ten tarihi rekor olan %-0,2’ye çekmesi piyasalarda yankı uyandırdı. 

Faizini istediği zaman ayarlama esnekliğine sahip olan banka, değişikliklerini genelde Avrupa Merkez Bankası’na uyumlu olması için perşembeleri yapıyor. Kararın Pazartesi açıklanmasının nedeni ülkeye para girişinin çok yüksek olduğunu bir göstergesi olarak alınabilir. Danimarka Merkez Bankası’ndan Perşembe günü bir faiz indirimi daha gelebilir. Danimarka Merkez Bankası euro/krone’u 7,46’da tutmayı hedefliyor.  
Avrupa Merkez Bankası’nın parasal gevşemeye gidecek olmasıyla eurodan kaçış, İsviçre frangı, Danimarka ve İsveç Kronu gibi paralara akış başlattı. Bu akışın paritede tavan uygulaması yapan bu ülkelerde faizin eksilere düşmesine neden olurken, İsviçre de Frangı daha fazla 1,2’de tutmayacağını açıklayarak sürpriz yapmıştı.
İsviçre, Danimarka ve İsveç’in negatif faiz uygulamasının arkasında büyüme endişeleri değil, para girişinin sınırlandırılması isteği bulunuyor. Danimarka’nın Perşembe günü yeni bir faiz indirimi yapabileceği düşünülüyor.
Bu kapsamda bizim Merkez Bankamızın faiz indirim kararını diğer ülkelerdeki faiz indirimine paralel olarak düşünmemek gerekiyor. Sadece Hindistan bu kapsamda değerlendirilebilir. Ancak Hindistan’da seçimler geride kaldı ve enflasyon ve büyüme hedefleri yakalandı. Aralık sonu itibarıyla enflasyon %5’e geriledi ve kredi büyümesi %10 olarak gerçekleşti. Bizim enflasyonumuz ise %8,17’de ve önümüzde genel seçimler bulunuyor. Hindistan’a faiz indirim baskısı piyasadan, bizde ise siyasetten geliyor.  
Merkez Bankası’nın bugünkü kararını nette faiz indirimi olarak okumuyoruz. Para politikasını faiz koridoru ve bu aralıkta belirlenen bankalararası borçlanma maliyetleri şekillendiriyor. Bu kapsamda politika faizi %8,25’te iken bankalar arasında O/N faiz Cuma itibarıyla %11,08, piyasa ortalama fonlama maliyeti %8,42’deydi. Politika faizi %7,75’e inse bile bu fonlamalarda değişiklik olmazsa faiz indirimi sadece görüntüde kalabilir. Nitekim faiz koridorunun değiştirilmemesiyle dolar/TL 2,33’e doğru bir geri çekilme yaşadı.

p.c.Bu yazı TSKB'deki çalışma arkadaşım Şebnem Mermertaş tarıfdan yazılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder