22 Mart 2015 Pazar

Sicilya

Mart ayının ilk yarısında yarım asırlık üç okul arkadaşı Sicilya  adasına bir haftalık bir gezi yaptık. Üçümüz de Palermo'yu görmüş olmamıza nedeniyle bu sefer gördüğümüz filmlerden etkilenmiş olarak kasabaları ve adanın yaşamını görmek istiyorduk.  
1.Gün İstanbul-Katanya-Enna-Ficuzza

THY ile sabah erkenden  1saat 50 dakikada Katanya'ya uçtuk. Kiraladığımız arabamızla  Katanya-Palermo otoyolunda karlı, Etna yanardağını sağımızda bırakıp yola koyulduk.(Araba kiralarken dönüşte sorunla karşılaşmamak için vuruk ve çizik her yerine bakıp evraklarda işaretletin)  

Yolda ilk olarak "Sicilia Outlet" durup kahve içip dinlendik. Yolun yakınlarında rüzgar ve Türkiye'de hiç olmayan güneş enerjisi santralleri dikkatimizi çekti. Bir saat sonra 950metrede  kurulmuş Enna şehrine çıktık. Tek bir ana caddesi olan manzarası güzel şehrin özelliği yoktu.  İspanya'daki Toledo ve Ronda ile karşılaştırma bile yapılamazdı. Zaten kısa sürede bulutlar şehre indi ve her taraf sis içinde kaldı.
 Bagheria

Kuzeyde Palermo yakınlarından denize çıktık. Yol Begharia ve diğer küçük yerleşim yerleriyle kartpostallık güzellikler sunmaya başladı. Palermo'ya yakın bir yerden tekrar güneye doğru içeri girerek dağlık yollardan orman içindeki Ficuzza'ya vardık.

 Ficuzza
1886-1954 arasında demir yolu kullanılırken son istasyon olan otelde geceledik. Kral avlanmak için Palermo'dan Carleone(baba filmindeki adı geçen ama çekimlerin yapılmadığı kasaba) üzerinden Ficuzza'ya bu trenle ulaşıyormuş. Akşam otelde nefis yerel yemekler yiyip şaraplar içtik.
2.Gün Ficuzza-Corleone-Trapani-Erice

Sabah erkenden kalkıp ormanlarla kaplı vadideki derenin su sesleri ve karlarla kaplı heybetli vakur dağların serinliğinde yürüyüş yaptık. Köyde kralın yaptırdığı av köşkü en görkemli yapı olarak hala durmaktaydı.

Trapani yolunda Corleone'de kahve içmek niyetindeydik. Ancak orman ve ağaçlar bitmiş sıradan bir kasaba olan Corleone'de durmadan yolumuza devam ettik. Halkın mafya konuşmalarından hoşlanmadığını duymuştuk ancak görünce Baba filminin bizlerde yanlış izlenim bıraktığı kanaatimiz kesinleşti.
 Erice'den Trapani

Dar ve virajlı tepeleri aşarak öğlen Trapani'ye vardık. Adanın kuzey batısında kale duvarları ile çevrili sivri bir burunun kuytusundaki şehir şiddetli kuzey rüzgarlarından korunabilecek doğal bir liman. Güneyde Marsala'ya kadar denizden tuz elde eden tuzlalar hemen göze çarpıyor. Şehrin batısındaki iki adaya yazın günlük turlar yapılıp gezilebiliyormuş. 
Trapani


Trapani'den Erice

Şehrin doğusunda 700m yükseklikte kuzey ve batı denizlerini kontrol edip güneyindeki ovaya hakim tarihi kale şehir Erice yer alıyor. Erice tipik dar sokakları olan çok güzel bir şehir. Manzarası Toscana bölgesindeki kale şehirlerden (Siena, Sangimiano) daha güzel.. Üç taraftan deniz manzarası varken güneyde ova ve göl manzarası bulunmakta. Şehir oldukça rüzgarlı ve soğuktu. Yazın denizden gelen esintiyle çok ferah olabilir. 
Trapani ve gün batımı


Biz Erice'ye arabayla güneyden çıkıp batıdan indik. Trapani'den yaz aylarında teleferikle Erice'ye çıkmak mümkünmüş. Batıdan inerken virajlı yolda yapılan manzara seyir cebinde aşıklar arabalarıyla adalar arasında güneşin batışını seyrediyorlardı. 

Akşam daha önceden belirlediğimiz balık restorana gitmek istediğimizde salı günü tüm lokantaların kapalı olduğunu şaşkınlıkla öğrendik. 

3.Gün Trapani-Palermo

Trapani'den 1.5 saatte otoyoldan Palermo'ya vardık. Sicilya'nın en büyük ve en önemli liman şehri olan Palermo'da şehir merkezinde otelimize yerleştik. Resepsiyonda otel müşterilerinden birisi arabasının soyulduğunu anlattığını duyunca  arabamızı o gece 12  euroya bir otoparka bıraktık. 
Belediye Meydanı

Katedral, opera binası yoluyla eski şehrin olduğu yerlerde gezinip deniz kenarından yat limanı yoluyla otelimize döndük. Önceden belirlediğimiz lokantada yediğimiz yemekten hoşnut kalmadık. 

4.Gün Palermo-Bagheria-Cefalu
 Villa Palagonia

Palermo'dan yarım saat uzaklıkta küçük bir kasaba olan Bagheria, 1715 lerde "Prince of Palagonia'nın"yaptırdığı  "Villa Palagonia" veya "Villa Monsters" denilen köşkün bahçe duvarlarında çeşitli heykeller var. Ana girişi (6euro)  olan binada duvarlar ve tavanlar çeşitli resim ve süslemelerle kaplı.


Villa Palagonia salonu

Bagheria'dan çıktıktan yarım saat sonra yüksek bir kayalığın kuzeybatısına yapılmış dar sokakları ve binalarıyla Bodrum'a benzeyen esen rüzgarlarıyla ünlü turistik  Cefalu'ya vardık. Kuvvetli güney ve güney doğu rüzgarları nedeniyle dağı arkasına alan kasaba Mart ayında turist olmasa da çok güzel plajları ve lokantaları olan bir yer. Dar sokaklarda yürüyüp dükkanlara bakarken tavanı keresteden yapılmış katedral mutlaka gezilmeli. Kayalığın tepesindeki kaleye dik tırmanışlarla çıkılabiliyor.
 Cefalu kilise meydanı
 Cefalu ve dağCefalu'da başta  taze kılıç balığı ızgara olmak üzere nefis bir yemek  yedik(yuvarlak içinde sebze ve peynir olan yağda kızarmış olana Sicilya usulü diyorlar) Yazın yenilen balıkların tamamının dondurulmuş olduğu söyleniyor.

5.Gün Cefalu-Tindari-Messina-Taormina
 Tindari

Bagheria'dan Taormina'ya kadar deniz kenarından giden otoyol çok sayıda tünelden geçiyor. Bu yol paralı. Takriben 10-12 euro. 
 Tindari'den Patti

Cefalu, Messina arasında uzaktan görülebilen dağın tepesinde Tindari kilisesi (Siyah Madonna olan tapınak) dini açıdan çok önemli eski yunan şehri. Tepeden her iki taraftaki koyların manzarası nefis. Messina boğazından kuzeye çıkan gemilerin barınabileceği kumdan oluşmuş mendireğin yarattığı doğal liman. 

Tepeden inişte köyde yerel bir lokantada Grand Padona peyniri. Prosciutto,ve  salam, ile şarap içerek günümüzü ödüllendirdik. 
 Messina'dan İtalya

Messina'ya geldiğimizde ana kara İtalya gayet  net görünür hale geldi. Kısa bir yolculuktan sonra tüneller, viyadüklerle varyantı tırmanarak Taormina'ya  vardık. Taormina'da dışarıdan gelenler arabalarını şehir eteklerindeki otoparklara bırakmak zorundalar. Otoparklarda gecelik 13-15 euro civarında. Otobüsle gelenler ise  şehre girmeden şehrin eteklerinde  kamu minibüsleriyle şehre çıkabiliyor.  
Castelmola'dan Taormina kıyıları

Taormina, tepelerdeki kale şehirlerden. Surlarla çevrili şehrin ana caddesi iki tarafında giriş kapıları olan  düz 1km yakın bir cadde. Sicilya'nın en turistik yeri Taormina. Güneyde nefis Naxos körfezi manzaralı yunan amfi tiyatrosu ile şehrin içinde Roma tiyatrosu kalıntıları var. Şehir ilk andan itibaren insanı manzarası ve güzelliğiyle turistleri büyülüyor. 

 Taormina Catanya kapısı
Akşam yemeğimize Etna eteklerindeki Nero d'Avola üzümlerinden yapılmış şarap eşlik etti.


6.Gün Etna Yanardağı- Castelmola

Taormina'dan bir saat uzaklıktaki 2000 m yüksekliğindeki Etna yanardağı teleferiğe (Rifugio Sapienza) gittik. Etraf kalın kar ile kaplıydı. Hafta sonu olması dolayısıyla aileler çocuklarıyla plastik kızaklarla kayıyorlardı. Biz teleferik çalışmadığı için yukarı çıkıp oradan ciplerle kratere inemedik.
Etna Yanardağı etekleri


Dönüşte Taormina'nın arkasındaki yüksek tepede kurulu olan Castelmola'ya çıktık. Buradan deniz kıyısı ve karşı kara net olarak görülebiliyordu. Manzara yükseldikçe daha cömert ve unutulmaz görüntüler sunuyor.

 Castelmola'dan Naxos koyu
Akşam rezervasyon yaptırdığımız "Tiramisu" restoranda nefis yemekler yedik. Gideceklere şiddetle tavsiye ediyorum.
 Castelmola'dan

7.Gün Katanya ve dönüş

Sabah Taormina'da Katanya'ya gittik. Balık pazarı ve kilisenin olduğu yerlerde gezindik. Şehir adanın düzlüklerinde yer alan cazip olmayan bir yer.
 Katanya Katedrali

Balık pazarında bir enginar sever olarak değişik pişirmeler gördüm. Yapraklı enginarları ortadan ikiye bölüp yağda kızartıyorlar. Diğer taraftan enginarların içine maydanoz soğan ve başka yeşilliklerle doldurup köz kömürün üstüne sıralayarak pişirip tanesi 1 eurodan satıyorlar.  

Sicilya beklediğimden soğuk ve dağlık çıktı. Adada demir yolu olması beni şaşırttı. Akdeniz'deki başka büyük hiç bir adada demir yolu yoktur.Rüzgarlı denizleri ve Akdeniz'in ortasında yer almaları nedeniyle çeşitli medeniyetlerin etkisi altına girmişler. Batısı Arapların etkisinde kalmış daha az turistik bir bölge. Bir Egeli olarak çok güzel denizlerimiz varken Sicilya'ya denize girmeye gitmeyi düşünmem. Ancak,Taormina, Etna bölgesi gezilmek için çok güzel yerler. 

Kuzey İtalya'nın zenginliği Sicilya'da görülmemesine karşın daha sıcak bir coğrafya.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder