28 Ağustos 2015 Cuma

Rüzgarların anlattığı

Rüzgarlar hep ilgimi çekmiştir. Denizde veya sahil kasabalarında yaşarken rüzgarların yönü tarım ürünlerini ve insanın psikolojisini etkiler.

Kuzeyli  esen rüzgarlar (Poyraz,Yıldız, Karayel)  tarım ürünlerini olumlu etkilerken insanı da zindeleştirir. Gündüz hafif ve tatlı talı esen kuzeyli rüzgarlar gün batışından sonra akşamları kuvvetlenirler.

Tüm gün sıcağın etkisiyle bunalan insanlar akşamın gelmesiyle denizden daha serin esmeye başlayan kuzey rüzgarlarıyla ferahlarlar. Hele yaz aylarında  geç kararan gün nedeniyle akşamın ilk ışıklarında yenen yemeğin rehaveti vücuda hakim olduğunda daha fazla serinlik aranır. İşte o serinlik kuzeyli rüzgarlarda bulunabilir.

Güneyli rüzgarlar (Lodos, Kıble, Keşişleme) sıcak ve rutubet getirir. Hatta bazen onlara “gözü yaşlı"dendiği de olur.  Ege ve Akdeniz'de güneyli rüzgarlar genellikle yağmur getirir.  Kuzeyden gelen rutubetli hava ise kışları kar ve soğuk havayla yağmur getirir.

Güneyli rüzgarlar tarım ürünlerini kavurduğu gibi insan  oğlunu fiziki olarak olumsuz etkiler. Köylüler ve yaşlılar rutubetli ve boğucu güneyli havaları pek sevmezler. Diğer yandan balıkçılar sert ve mert esen kuzeyli rüzgarlarda dalgalı denizlerde daha fazla balık yakalarlar.

Hatta halk arasında güneyli rüzgarların hakim olduğu olumsuz hava koşullarından sonara deprem gibi olağan dışı doğa olayları olacağına inanılır.

Denizcilerin çekindiği ama saygı duyduğu kuzey rüzgarlarına karşı ne yapacağı  ve ne şiddetle eseceği önceden öngörülemeyen güney rüzgarları ise korkuyla izlenir.


Kuzeyli hava erkekçe eserken güneyli hava aniden patlar. Bu bile kuzey rüzgarlarının tercih edilmesine yeterlidir.

Gerek doğa gerekse insanoğlu üzerindeki etkileri nedeniyle rüzgarlar yakinen izlenmeyi hakketmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder