3 Eylül 2015 Perşembe

Mikanos

Mikanos

Rodos'tan saat 18'de kalkan gemimiz önce batıya doğru yol aldı. Simi adasının arkasındaki iki küçük adayı sancak tarafına alarak geçtikten sonra denizde güneşi batırdık. Nisiros ile Tilos adaları arasından açık denize çıkarak Mikanos'a yöneldik. Bütün gece sert esen karayel'e karşı kuzey batıya   giderek sabah 8'de Mikanos'a vardık. Akşamki dalgalarda gemi hafifçe sallandı.

 Eski Limandan Mikanos
Gemi ücretli 1)Elia Plajı 2)Mikanos gezisi 3)Gece Taverna turları yapıyordu. Yeni limana yanaşan gemi ertesi sabah 6'ya kadar kalacağından geminin ayarladığı ücretsiz otobüslerle eski limana gidip en son sabah saat 5t'e dönülebiliyordu.

Çorak ve sert rüzgarları olan Mikanos'ta etrafında yerleşim olmayan yeni limana yanaştık. Ege adalarının en bilinenlerinden birisi olan Mikanos doğasıyla insanı çekmiyordu. Ancak özgür yaşam anlayışı, varlıklı turistlerin ve Gay'lerin en önemli tatil merkezi olduğu açıktı.  Ulaşım belediye araçları veya motor ve kiralık araba ve atv'lele yapılabiliyordu.  Çok virajlı ve dar yollarda araba kullanmak zor ve tehlikeli olduğu trafiğin yoğun olduğu  söylendiği için araba kiralamadık.

 Mikanos Sokakları

3km.lik yeni-eski liman yolundan sonra vardığımız  Mikanos'a deniz kenarından koyu yürüyerek vardık. Burundaki, dar sokaklarda pahalı ve lüks dükkanlar sanat galerileri tavernalar vardı. Sabah olmasına karşın bembeyaz sokaklarda nefis görüntüler vardı. Kasabanın burnunda "Little Venice" denilen küçük koyda manzara dalgalarla daha güzelleşmişti. Denize sıfır 3 katlı binaların üst kat balkonları denizin üstüne biniyordu. Tam karşıdaki tepede 4 değirmen manzarayı tamamlıyordu.
 Little Venice


Manzaraya bakarak kahvelerimizi içtikten sonra yürüyerek tekrar eski limana dönüp en az rüzgarlı güneyde  Elia Plajına (2,30 euro) gittik. Bunun dışında Paradise ve Super Paradise Plajları olduğınu belirtmeliyim. Bu plajlara giden özel shuttle'larda var.

Mikanos'ta her plajda olduğu gibi Elia Plajında da neredeyse plajın yarısına yakını Gay'lerle doluydu. Kaslı ve vucut yapmış dövmeli erkeklerle birlikte veya evli olan gay'ler adaya hakim olmuş görünüyorlardı. Etrafa rahatsızlık vermemelerine karşın özgürdüler. Plajın bir ucunda Nudistler yer alıyordu.
 Elia Plajı

Elia'da şemsiye ve iki şezlongu 20 euroya kiraladık. Rodos'un 2,5 katıydı fiyatlar. Güzel temiz restoranında güzel bir yemek yedik. Fiyat normalin biraz üstündeydi.(4 kişi 88 euro) Ancak burada da şezlong kiralamadan kabin ve duştan bedava yararlanmak mümkün.

Tüm plajlarda olduğu gibi saat 16,30 da Beach Party de güzel kızlar ve yakışıklı delikanlılar dans ederek eğlenceye başlıyorlar. Bana bu partiler animasyon gibi geldi.


Dönüş yolunda trafik artmıştı. Amacımız gemiye dönüp akşam tekrar çıkıp Mikanos gecelerini görmekti. Ancak Plajdan Mikanos'a oradan gemiye ulaşmamız beklemelerle uzun zaman aldı. Duş aldıktan sonra gittiğimiz Mikanos gündüzden daha keyifliydi. Sokaklar daha kalabalık ve dükkanlar ışıl ışıldı. Bir yerde pturup içkimizi içtikten sonra tekrar gemiye döndük. 

Adada küçük bir çok otel olduğu ve deniz ve eğlence ve gece hayatını  sevenlerin unutulmaz tatiller geçirebileceğini belirtmeliyim.


P.S. Bunlarıda okumanızı tavsiye ediyorum

http://derin.gazep.com/2015/09/rodos-mikanos-santorini-gezisi.html

http://derin.gazep.com/2015/09/santorini.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder