24 Eylül 2015 Perşembe

Sakız'ın batısı

Önceki gidişimde Sakız adasını genel olarak anlatmıştım. Bu yıl 2 kez daha gittiğim adanın yemyeşil batı sahillerini anlatmak istiyorum. http://derin.gazep.com/2011/11/sakz-adas.html
Güneyi hariç dağlık olan Sakız'da orta çağlardan beri yerleşim bu bölgeye olmuştur. (Pyrgi, Olympos, Mesta) Tarım ve doğal ürünlerle yaşanabilecek bölge kuzeyli rüzgarlardan da korunaklıdır. Güney doğudaki Karfas adanın turistik merkezidir. Chios'tan güneye doğru giderken yüksek duvarlarla çevrilmiş geniş bahçeler içinde çok güzel evler ve oteller görülebilir.

Doğudan Kuzeye çıkış

Kuzeye doğru çıktığınızda Vrantados'tan sonra yerleşimin ve düzlüğün bittiğini görürsünüz. Dağlık bölge kuzey rüzgarları nedeniyle kıraçtır. Karşı kıyıdaki Karaburun yarımadasında doğu tarafı yeşillik iken Sakız adasında batı sahiller ormanlarla kaplıdır.
 Glaroi Beach

Yolda dağlara çıkmadan küçücük koya akan soğuk su ile turkuaz rengi (Glaroi Beach) plaj bulunmaktadır (4 euro). Ege adalarında tüm plajlar halka açık ve parasızdır. Eğer şemsiye ve şezlong alırsanız bedel ödersiniz. Ayrıca her plajda soyunma kabini ve duş bulabilirsiniz.

Yapay çim futbol sahasına gelmeden  sağa dönen yolun sonunda ki koyda denize girilebilir. Koyun hemen yanında çam ormanları içindeki koyda  Lagada kasabası vardır. Burada deniz kenarında bulunan lokantalardan Paşa'da  yemek yedik.

Yemekte, Mastello Saganaki (ızgarası yerel hellim benzeri peynir), Karaburun'dan alışık olduğum Kupanisti (kokulu krem beyaz peynir), Kefalotiri (kelle peyniri) kabak kızartma, kalamar, kabuklu karides tava, çeşitli sebzeler olan mücver, ile  mythos birası içtik.

Lagada kasabası

Lagada'nın da kuzeyinde kuzey rüzgarlarına açık olmakla birlikte derin koyun içinde Marmaro kasabası bulunmaktadır. Burası kuzey doğudaki son yerleşim yeridir. Marmaro'dan batı sahiline geçmek mümkündür.


Chios'tan batıdan Kuzeye çıkış

Biz bu sene adanın güney doğusunda Katarraktis denilen bölümünde kaldık. Bu bölge güzel otelleri ve kumsal deniziyle turistik bir bölge. Kumsalın hemen önündeki otelimizde yatıp sabah erkenden denize girdikten sonra adanın batı kıyılarını keşfe çıktık. Akşamları ise denize sıfır kendi aramızda Karataş dediğimiz lokantada Mythos biraları ve Barbaryani marka ( mavi etiket) uzo'suyla güzel yemekler yedik.
 Maura Volia

Chios'tan güney doğuya değilde batıya doğru yöneldiğinizde yolda Emporios doğru dönerseniz adanın en güney ucundaki volkanik taşlardan oluşmuş siyah plaja varırsınız. Tenha ve doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenler yandaki Ilgın ağaçlarının dibinden Maura Volia koyundaki siyah kumsaldan engin Ege denizine bakarak denize girebilirler. 

 Güneydeki Maura Volia'nin yanındaki koy
Bu bölgeden başlayarak tüm adanın batı sahillerinde Cenevizliler zamanında korsanlardan korunmak için yapılmış 30 kadar olduğu söylenen ve birbirlerini görüp haberleşebilen gözetleme kulelerini görebilirsiniz. Adanın güneyindeki kale köylere ve kuzey batısındaki Volissos'taki kasabasındaki kaleye bilgiler ulaştırılırmış.
 Mesta Port'taki gözetleme kulesi

Adanın damla sakızı üretiminden sonra satılmadan önce korsanların bu tip baskınlardan çok çekinmişler.

 Koylardan biri
Batıya geçtiğinizde sizi Mesta Port karşılar. Buradan adanın lojistik ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ancak buradaki lokantada adanın en iyi cacık'ı ve peynirli patates köftesinin yapıldığını belirtmeliyim.
 Başka bir koy
 Kuzey batıdaki bir koy

Kuzeye doğru çıkarken birbirinden güzel sayısız küçük koylar ve plajlarla karşılaşıyorsunuz. Özellikle yazları sert esen kuzey rüzgarlarından korunan batı sahilleri deniz ve güneşten yararlanmak isteyenlere  nefis olanaklar sunmaktadır.
Güzel diğer bir koy

Denizi takip eden yol daha sonra içeri girip Lithi'de tekrar  sahile çıkar. Lithi beyaz kumdan oluşmuş güzel bir plaj. Deniz kenarında nefis yemekler yenebilir. Koyun tepesinde ve karşısındaki yarımadada gözetleme kuleleri nefis manzara sunuyor. Gözetleme kuleli Trahili yarımadasının kumsalının da çok güzel olduğu bize ifade edildi.

Lithi'de plajın ortalarında kalamar, yunan salatası (Feta peynirli çoban salatası) Mastello saganaki patlıcan ve kabak kızartma, pavurya ve mythos biralarıyla güzel bir yemek yedik. Tabi mastello, yunan salatasını ikişer tabak yedik.

 Lithi Koyu ve plajı
 Trahili yarımadası gözetleme kulesi ve plajı

Yola devam ettiğiniz de birbirinden güzel koyları geçerek denizden içeride kurulmuş Valissos'a varabilirsiniz. Tepesinde kalesi olan küçücük bir köy. Neredeyse açık Ege denizinde onlarca kilometre görüş alanına sahip olan köyün Magemena plajı bilenler ve gezginlerin yeri.
 Valissos kalesi
 Magemena Plajı

 Valissos kalesinden batı Sakız kıyıları ve Ege denizi

Biz kale ziyareti ve buzlu kahve Frape'lerimizi içip dağlardan doğuya yöneldik. Tepeleri geçip zirveden sonra kıraçlaşan dağlardan varyanttan Vrontados'a an indik. Çeşme'den akşamları arabaların farlarını gördüğümüz varyantların buralarıymış. 
 Chios'a inerken Sakız ve Çeşme


Feribota yetişmeden denize girip yolda deniz kenarında Dutluk anlamına gelen yerde yemek yiyip kiraladığımız arabayı bırakarak Çeşme'ye döndük.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder