22 Ekim 2015 Perşembe

Yürüyerek Paris

1986'da beri 6-7 defa gittiğim Paris'e bu kez Frankofon iki arkadaşımla beraber gittim. Paris'i görmenin en iyi yolu "yürümektir" prensibinden hareketle şehri dolaştık.
THY'nın tarifeli seferi ile saat 13,00'de Paris Charles de Gaulle havaalanı 1. Terminale vardık. RoissyBus (makinadan alınırsa 11, arabada 11,50 euro)  ile 50 dakikada Opera meydanına ulaştık. Kolayca yürüyerek o bölgedeki otelimize vardık.

Opera-Champs Elysees-Etoile

Eşyaları odalarımıza bıraktıktan sonra Capucines Bulvarı Opera köşesindeki 150 yıllık ünlü Cafe de la Paix Opera gittik. Tarihi ve klasik dokusu ile insanı etkileyen cafe'de bir şeyler yiyip içtik.
Madeleine Klisesi

Gezimize, Madeleine caddesinden başladık. Meydandaki yunan tapınaklarına benzeyen kiliseye vardık. Royale caddesinden aşağıya yürüyüp Concorde Meydanına vardık. 

Concorde meydanından Champs Elysees'i geçerek   Etoile Meydanına çıkarken sol tarafta Küçük ve Büyük Sarayları gördük. 

Arkadaşların bildiği Rue Marbeuf'ta l'entrecote (antrikot) et lokantasını arayıp bulduk. Yürüyüşe devam ederek Etoile Meydanına kadar çıktık. Yolda gördüğümüz bir cafe'de happy hour yapıp saat 19,00 da açılacak ve rezervasyon yapmayan  Le relais de l'entrecote'ta sıraya girdik.

Cevizli yeşil salata özel sosunda ızgara antrikot'tan oluşan yemek 26,5 euro. Bordeaux'da 19euro idi. Yemeği yedikten sonra tekrar aynı yoldan yürüyerek otele döndük. (tüm gün 23,750 adım)

Opera-Notre dame - Saint Michel-Saint Germain-Eiffel-Trocadero-Condorde


Kahvaltıdan sonra Opera Caddesinden, Louvre Müzesine indik. Müzenin içinden Seine nehrinin karşısına geçtik. Nehrin kenarından Notre Dame'a yürürken nehir duvarlarının üzerinde kurulmuş kitap resim ve gravür satıcılarına rastladık. 

Bunların hemen yanında Sanat Köprüsü üzerinden kenarına taşınmış asma kilitlerin olduğu korkuluklar var.
Pont des Arts (sanat) köprü kenarı kilitler

Yola devam edip nehrin ortasındaki adada kurulmuş olan Notre Dame Kilisesine vardık. Uğruna bir çok müzik, tiyatro, opera gibi sanat eseri yapılmış olan kilise gerek dışarıdan gerekse içeriden nefis.

 Notre Dame
Kiliseden çıkınca ünlü Saint Michel caddesi köşesindeki Le Depard Saint-Michel cafeye gidip sabah kahvelerimizi içtik.

Yürümeye Saint Michel üzerinde devam ettik. Quartier Latin denilen Beyoğluna benzeyen daha çok öğrenci ve yabancıların gittiği lokantalar bölgesini geçerek Sorbonne Üniversitesine geldik. 

Lüksenburg Parkının yan kapısından girip bugün Senato çalışanlarının ofisi olarak kullanılan Medici sarayının (IV.Henry eşi)  yanından çıktık. Park, havuzları heykelleri ve  gezilecek alanları ile çocuklarla ziyaret edilebilecek yerlerden birisidir.
 Lüksenburg parkı ve Montparnasse gökdeleni

 Medici Sarayı (Senato)

 Medici havuzu

Saint Germain'e inip cadde de yürüdükten sonra çok ünlü Cafe de Flore bir şeyler yiyip içtik. İstenirse yan taraftaki eskiden sanatçı ve elitlerin uğrak yeri Les Deux Magots'da bir şeyler içilebilir. Saint Germain Bağdat caddesine benzer yürümesi keyifli bir cadde.


Saint Germain'den güneye inip Rue de Grenelle'den Eiffel'e kadar yürürdük. Eiffel'in arkadan görünüşü pek güzel değildir ancak Trocadero tarafından görüntüsü çok güzeldir. İçimizden bir arkadaş daha önce Eiffel'e çıkmadığı için onu çıkması için bırakıp biz nehir kenarında fotoğraf çekmeye gittik.


Trocadero'da buluştuktan sonra Arc de Triomphe yakınlarında bir kahve molası verdik.  Sabahtan beri çok uzun yürümüştük. Biraz dinlenip Champs Elysees geldik.

Akşam yemeği için Leon Brüksel restorantı seçtik. Tencerede midye ve şarap yiyerek tekrar Madeline üzerinden yürüyerek otele döndük. (tüm gün 34,750 adım)
Opera - La Defence - Le Marais - Sacre Coeur

Gezdiğimiz klasik Paris yanında 1980'lerin sonunda geliştirilen mimari ve yaşam olarak tamamen farklı La Defence bölgesini de görmek istedik.

 Defence'den Zafer Takı 


Louvre Müzesi (Jardin de Tuileries) den çekilen düz çizgi Arc de Triomphe (Zafer Takı) geçerek Defence son bulur.  Gerçekten Concorde meydanının sonundaki Louvre Müzesinin bahçesi (Jardin de Tuileries) deki Tak, Etoile'deki Zafer Tak'ı ve Defence'deki Tak şeklinde bina tek çizgide yer alır.
Defence'den bakıldığında Zafer Takı rahatlıkla görülebilmektedir.

La  Defence

1 numaralı metronun son durağı olan Defence'de yepyeni iş merkezleri ve gökdelenlerin yer aldığı geniş  alandaki yapılaşma devam etmektedir. Modern binalar ve çevre Londra'nın Dock, New York'un down town bölgesine benzemektedir.

Defence'den son zamanlarda yeni düzenlemeler sonrasında çekim merkezi haline geldiğini duyduğumuz Le Marais bölgesine aynı metro ile ulaştık.

 Belediye binası

Kahvemizi içtikten ve ara sokaklarında dolaştıktan sonra Sen nehri kenarına çıkıp merkeze doğru yürümeye başladık. Hotel de Ville (Belediye Binası) sağa dönüp Rue  du Renard'dan Pompidou sanat merkezine kadar çıktık.
 Pompidou sanat merkezi

Belediye binası klasik tarzda güzel bir binayken eski başkanlardan Pompedu ismini alan sanat merkezi  demir çelikten yapılmıştır.


 Sacre Coeur'den Paris


Bölgede gezimiz bittikten sonra metro ile Abbesses durağında inip finükülerle Sacre-coeur Kilisesine çıktık. Sacre-Coeur'den  Paris'i fotoğraflayıp kilisenin içini gezdik. Kilisenin yanında ressamların portreler çizdiği Montmartre keyifle gezindik.


 Montmartre  ressamlar

Önce merdiven sonra yokuş aşağı inen yollarla gece hayatıyla ünlü Pigalle indik. Kahvemizi içtikten sonra Moulin Rouge gece kulübü seks müzesi ve dükkanları gezdik.


Moulin Rouge'ın karşısındaki Rue Blanche'den aşağıya yürüyerek Opera'ya indik. Akşam yemeği için Chez Clement Capucines seçtik. İstiridye ve  et yemeğimizi güzel şarap eşliğinde yedik. (tüm gün 26,500 adım)Opera - Bastille 

Bastille görmek için Opera caddesinden Rue Marcel'e döndük. Uzun yolda küçük meydanlar yerel dükkanlar ve yaşamı daha net gördük. Soğuğa karşın küçük parklarda okul altı yaşlardaki çocuklarını oynatan ailelere tanık olduk.
 Bastil

Cıvıl cıvıl Bastilli meydanında kahvemizi içtikten sonra yemek için Bistro Paul Bert'e gittik. Saatin erken olması nedeniyle beklemeden geri döndük. Ancak o bölgeye rezervasyon yaparak gidilecek birçok restorant olduğunu belirtmeliyim. Metroyla Opera'ya dönüp basit bir yemekle otele döndük  (tüm gün 14,000 adım)


Opera Alış veriş ve dönüş


Akşam üzeri kalkacak uçağımıza gitmeden siparişleri alabilmek ve hiç olmazsa genel olarak görebilmek için Galeri La Fayette, Printemps gittik.

Galeri La Fayette'in çatısından Paris seyretmek mümkün olmuş. Hatta oturup kahve bile içilebiliyor.
 Galeri La Fayette çatısından görüntü

Öğleden sonra Opera'nın arkasından RoissyBus otobüsüne binip CDG hava alanında terminal 1 de inerek dönüşe geçtik. (Tüm gün 13,000 adım)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder