11 Şubat 2016 Perşembe

ALPHABET Dünyanın en Değerli Şirketi

Bundan dört ay önce 2 Ekim 2015'de kurulan içinde Google'ın da bulunduğu Holding şirketi ALPHABET geçen hafta açıkladığı yıl sonu  sonuçlardan sonra Apple'ı geçerek 678 milyar dolarlık değeriyle dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi oldu.
Larry Page'in yönettiği Bilişim, Teknoloji ve araştırma şirketi  Alphabet'in altında 


Google, 
Google X, 
Nest Lab, 
Google Fiber, 
Calio, 
GV (Google Venture), 
GC (Google Capital) 

şirketleri bulunuyor. 

1 Şubat 2016'da açıklanan yıl sonu sonuçları göre 75 milyar dolarlık gelirin tamamına yakını Google'dan ve reklamlardan gelmekte. Google dolayısıyla Alphabet bu haliyle dünyanın en büyük reklam şirketidir. 

Google'ın kurucuları mobil telefon ve online video alanlarındaki artış trendini gördükten sonra şimdilerde her biri milyar kullanıcıyı bulan yedi ürünü ortaya çıkardılar.

Google Search(arama)
Google Maps(harita)
Gmail
Youtube
Google Play
Androit
Google Chrome

Bu sonuçlardan sonra piyasa değerinde Alphabet, Apple'ı geçti. Reklam gelirlerinin bu kadar yüksek olmasında, kullanıcıların Google'da çok fazla zaman geçirmeleri nedeniyle kendileri hakkında daha fazla bilgiye  sahip olunup doğrudan tercihleri doğrultusunda daha fazla reklam satılabiliyor.

Alphabet'in son zamanlarda araba(Google X) sağlık, uzay ve finans(Google Venture ve Capital) ile dev bir şirkete(conglomerate) dönüştü. Ancak bu işler şu anda para kazanmıyor. Diğer şirketlerin kazandığı 450 milyon doların nereden geldiği tam olarak bilinmiyor. Muhtemelen, ABD'de birkaç şehirdeki hızlı internet şirketi Google Fiber ve 2014'de 3,2 milyar dolara alınan akıllı ev aletleri yapan Nest şirketinden gelmektedir.

Alphabet'in bir çok şirketi kendisini ya hiç ya da çok uzun sürede geri ödeyebileceği anlaşılıyor. Diğer taraftan "High Altitude" ismindeki dünyayı internetle örtecek balon projesi ile Alphabet ya uçacak yada çakılacak.

Yıl sonu sonuçları yatırımcıyı memnun ederken gecen yılki harcamalar tam görülemiyor. Yine geçen yıl %15 artarak 5,2 milyar dolar ulaşan hisse bazlı ücret ödemesi bulunmaktadır. Olumlu kar artışında vergideki düşüş de etkili olmuştur. 

Apple da ise 75 milyar dolarlık gelirin 52 milyar doları (% 68'i) iphone satışından kaynaklanmaktadır. Ancak şirketin 2016 ilk çeyrek sonuçlarına göre iphone satışları gerek bir önceki döneme gerekse bir önceki yılın aynı dönemine göre çok cüzi bir artış göstermiştir. Bu sonuçlardan sonra hisse hızla değer kaybetmiş ve en değerli unvanını Alphabet'e kaptırmıştır.

Yaygın tanımıyla "bir teknoloji şirketi olan Alphabet telefon üretim şirketi olan Apple'ı" geçmiştir. Alphabet  karlıyken para kazanmayan alanlara büyük harcamalar yapmaktadır. Ancak dikkatli olması gerekir diyenlere Larry Page'i şirketin kuruluşunda  web sitesinde yazdığı yazı ile yanıt vermektedir. 

"Cari işlerimizle karşılaştırıldığında çok daha spekülatif ve acayip görünen alanlardaki küçük işlere girilebilir"Hiç yorum yok:

Yorum Gönder