17 Şubat 2016 Çarşamba

Guatemala


10.Gün Guatemala 

Guatemala 18 milyon nüfuslu 3'ü aktif 33 yanardağı olan yemyeşil bir ülke. Dar ve virajlı yolları gölleri ile çok güzel. Sanayi yok. Halkın %60 protestan %40 katolik. Halkın %60 Maya(yerli) %10 İspanyol ve gerisi melez. Ülkeyi 25 İspanyol asıllı aile yönetmektedir.


Hernan Kortez'in komutanlarından Alvaro de Saavedran zaptettiği Guatemala, 1524'de İspanyol 'ların zaptettiği Guatemala 1821'de Meksika'yla Orta Amerika Cumhuriyetine katılmış 1841'de ayrılarak bağımsızlığına kavuşmuştur. 19.yy ortalarından itibaren United Fruit Company desteklediği cunta ve diktatörlüklere karşı 1959 Küba devrimine özenen subayların kurduğu Guatemala Devrimci Ulusal Birliği (URNG) savaşa başlamıştır. 1982'de Ordu büyük bir  katliam  yapmıştır. Birleşmiş Milletler gözetiminde 1987 de başlayan görüşmeler 1993'de barışla sonuçlanmıştır.

Guatemala city başkent 2 milyon nüfuslu 1500m yüksekliktedir. Şehirde 3. bölge gecekondu 10. bölge en modern yerdir. Bir çok şirketin Orta Amerika merkezleri burada bulunmaktadır. Güvenlik zayıftır. 10 bölgede gittiğimiz San Martin Bakery'nin önünde çelik yelekli korumalar duruyordu.

Flores
 Peten İtza gölü ve Flores

Sabah 6 uçağıyla günübirlik Flores'e uçtuk.Flores, Peten İtzal gölü kenarında turistik bir kasaba. Kutsal "zenci İsa" şehri. Hac yapmak üzere Flores'e gelen bir çok insanı gördük.Akşam üzeri Tikal dönüşü kasabada güneşin batışına yakın göl kenarındaki kafelerde tekila ve martinilerimizi keyifle içtik.

Tikal

 Tikal
Arabayla bir saatlik yoldan(65km) tropikal ormanların içinde Tikal'e vardık MÖ700-MS8yy arasında Tikal'de yaşayan Mayalar daha sonra Attitlan gölü kenarlarına inmişler. Ormanın içinde piramitler, tapınaklar ve büyük saraylar bulunmakta. Tikal'i gezerken yorucu uzun yürüyüşler yapılması gerekmektedir.

 Tikal
Ormandaki ciklet ağaçı ticareti yapılırken Tikal bulunmuş. Ormandaki karabiber ağacı yaprakları diş ağrısı için kullanılıyormuş. Howler maymunları ise köpek gibi ses çıkarabiliyorlarmış. Ormanda beyaz ağaç (ceiba) denilen 70m yüksekliğe kadar uzanan ağaçlar var.
 Ceiba


11.Gün Attitlan Gölü, Panajachel
 Attitlan gölü

Sabah yeşillikler içinde dolambaçlı yollarda üç saat sonra yukarıdan Attitlan gölünü gördük. Yarım saat virajlardan inerek Panajachel köyüne vardık. İlk önce Amerikan okul servis araçlarının çeşitli renklere boyanmış olarak kullanıldığı dikkatimizi çekti. Köy turistik eşya satıcılarıyla doluydu. Gezinirken bir Amerikalı yanımıza gelerek esrar satabileceğini söyledi. Biz istemeyince şaşırdı. Alkol tüketiminin de fazla olduğunu gözlemlediğimi de söylemeliyim.
 eski Amerikan arabası


 Panajachel çarşısı

Kuzeyinde üç yanardağ bulunan Attitlan gölü etrafında bir çok turistik kasabalar bulunuyor.Gölün karşısındaki Santiago Attitlan kasabasına sürat motoruyla gidip döndük. Gençler ise San Ventura'yı tercih ediyormuş. 12x8 km çapındaki göl Guatamala'nın en derin gölüdür. (340m)  Tikal ne kadar rutubetli ise Attitlan kuru kara iklimiydi.
 Santiago Attitlan'da gölde çamaşır yıkayanlar

Akşam üzeri yola çıkıp 1600m yükseklikteki Chichicastenango'ya giderken arabamız bozuldu. Hava kararınca soğuk hemen kendini hissettiriyordu. Kolaniyel Chichicastenango'da iç bahçeli San Tomas otelinde geceledik.


12.Gün Chichicastenango

Günlerdir pazarının güzelliğini dinlediğimiz Chichicastenango'da hava aydınlandığı andan itibaren pazar telaşı duyulur olmuştu. Gece odalarda üşümüştük. Pazar rengarenk ve çok büyüktü. Sebze ve meyve yanında bol miktarda otantik tekstil ürünü(kırmızı renk hakim) çanta, kumaş teashirt, yerel örtü v.b. gibi ürünler satılıyordu. Hanımlar pazarı gezmeye doyamıyorlardı. Fiyatlar çok ucuzdu.
Chichicastenango kapalı pazar 


San Tomas kilisesi merdivenlerinde rengarenk çiçekler satılıyordu. İçinde tütsü yakıp şarkı söyleniyordu. Şaman adetleri de devam ediyordu. Pazarın içinden geçerek karşı tepede rengarenk boyanmış yapılardan oluşan mezarlığa gittik.
 Rengarenk mezarlık
 San Tomas Kilisesi önünde çicekçiler


Öğle yemeği için gittiğimiz Maya evinde haşlanmış tavuk pilav yerken yerli mısır Romu "Kucha" içtik.. Sarı, kırmızı, siyah, beyaz olmak üzere dört tip mısır var. Şerefe dört aşamada tamamlanıyor.

Arriba     = up             yukarı
Abajo      =down          aşağı
Al centro =center          orta
Adentro   =enter           içeri

İki bucuk saatlik yolculuktan sonra eski Başkent kolonyal Antigua'ya vardık. Villa Colonial Otelde kaldık.


13.Gün Antigua

Etrafında üç yanardağ bulunmaktadır. Dumanı tütmekte olan  Fuego (ateş), ile Catenango yan yana gözükürken Agua (Su) Guatemala city'den bile gözükebilmektedir.
 Fuego ve Catenango Yanardağları

1927'de İspanyolların kurduğu şehir Agua yanardağının lavlarıyla yok oldu. Sonra yerine kurulup büyüyen şehir 1773'de depremle yıkılınca başkent 26km uzaklıktaki Guatemala city'e alınmış.Tekrar aynı tarzda kurulan şehir. ılıman iklimi kolay ulaşımı ve güvenliği nedeniyle tercih edilmektedir. 60 bin nüfuslu kentte çok sayıda İspanyolca dil okulu bulunmaktadır.
 Agua Yanardağı

Sabah Cerro de La Cruz'a çıkıp Agua yanardağı ve ızgara şeklindeki Antigua'yı tepeden seyrettik. Kahve üretimi görmek için plantasyona gittik.

Kahve Üretimi

Afria'dan (ana vatanı Etophiya) Orta Amerikaya gelen kahve 1850'lerden sonra bölgede gelişti. 18-24 arasında nemli iklimi sever. En çok kahve üreten ülkeler Brezilya (54,5), Vietnam(18,7) ve Colombiyadır.(9,5) Brezilya ve Afrikada yılda iki kez ürün alınırken 9.sıradaki Guatamalada bir kez alınmaktadır.(Meksika 10.)
 Kahve bitkisi

Dikildikten 3 sene sonra ürün verir. 50 yıl aralıksız devam eder. Budanmazsa 70 m kadar uzayabilir. Olgunlaşan Kırmızı meyvesi Aralık Şubat arasında hasat ediliyor. Makinalarda meyveden çekirdek ayrılıyor. Kabuklu çekirdek beton sergi yerinde güneşte 3-7 gün kurutuluyor. Çuvallara konup 1 yıla kadar bekletilebiliyor. Yada kabuğundan ayrılıp kavrulup çekildikten sonra paketlenip satılır.
Güneşte kurutulan kahve çekirdeği

Kabaca 3,5kg meyveden, güneşte kurutularan çekirdek 1,5kg iner kavrulup çekildikten sonra 0,5kg iner.

Bu arada gittiğimiz kahve plantasyonunun yapıldığı yer  16.yy dan beri Guatemala'da yaşayan bir İspanyol aileydi.
Merced Kilisesi

 Antigua'nın kemeri


Şehrin içindeki eski yıkılmış kilise ve Merced Kilisene gidip yürüyerek Santa Catalina Kemeri olduğu caddeden galeriler, kafeler, barlar, hediyelik dükkanlar, lokantalar, tekstil satış mağazaları gibi küçük tek katlı binalar arasından Antigua Katedralinin bulunduğu meydana geldik.Zamanımızın geri kalanını gezerek ve kafelerde oturarak değerlendirdik. Akşam orjinal bir yerde güzel bir yemek yedik.
 Antigua'da meydandaki eski bina
 Antigua Kilisesi

14.Gün Guatamala, Mexico city

Antigua-Guatemala yolu kısa olmasına karşın virajlı ve trafiği yoğun. Bir saat sonra havaalnından 2 saatlik bir yolculuktan sonra Mexico city'e geldik.

Ertesi gün Antropoloji müzesinde 4 saat harcadık. Öğleden sonra  Dünyaca ünlü ressam  Frida Kahlo evi ve Lev Trocki müzelerini gezdikten sonra Polanko semtindeki El Bajio lokantasında uzun aradan sonra güzel bir yemek yedik.

Güzel sanatlar müzesinde Meksika'nın en ünlü duvar ressamlarından Diego Riviera, Siquieros, Tomayo ait devasa tabloları büyük bir zevkle izledik. Daha sonra hava alanına gidip Paris üzerinden İstanbul'a döndük.
 Bella Artez!deki Diego Rivera duvar resmi

Haritada gittiğimiz yol

2 yorum:

  1. Sevgili kardeşim Halil, Gezi anılarına eklediğin Meksika ve Guatemela gerçekten çok ilgi çekici ve güzel olmuş. İhtiyaç halinde her zaman danışılabilecek bir veri . Eline sağlık. Teşekkürler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ali'cim teşekkür ederim. Daha güzellerine bierlikte gitmek umuduyla. Slm.

      Sil