17 Şubat 2016 Çarşamba

Meksika

Hiç görmediğim Orta Amerika'nın en büyük ülkesi Meksika ile Guatemala'yı Ocak ayı başında ziyaret ettim. Sabah 6 da kalkan KLM ile Amsterdam (12 saat) üzerinden gidip Paris (10 saat) üzerinden döndüm.
Meksika

Türkiye'nin üç katı büyüklüğündeki Meksika, kuzeyde ABD doğuda Meksika Körfezi Karayip denizi ve Belize güneyde Guatemala batıda Pasifik okyanusu ile sınırlanmıştır. 31 eyaleti olan ülkede her türlü iklim vardır. Kurak kuzey batı yanında güneyden Yucatan yarımadasına uzanan bantta tropikal iklim hüküm sürerken ortalarda ki platolarda kara iklimi vardır.

En büyük nehir ABD sınırında Meksika Körfezine dökülen Rio Grande'dir. Teksas'ın güneyi Yucatan ve Pasifik kıyısı ovalık diğer yerler yüksek plato ve dağlıktır. Pasifikte Acapulco, Meksika körfezinde Vera Cruz başlıca limanlarıdır.

125 milyon nüfusun %10-15 beyaz(İspanyol) %25-30'u Maya (yerli) %60'ı melezdir. (beyaz yerli karışımı) Nüfus artış hızı yüksektir. Her yıl 800.000-1 milyon kişi iş piyasasına katılmaktadır.

1.2 trilyon $ GSMH olan ülkede kişi başı milli geliri 18 bin dolar civarındadır. Gelir dağılımı çok bozuktur. Sanayi işçisi tarım işçisinden 5 kat fazla ücret almaktadır. Meksika şehrinden sonra Guadalara en büyük şehirlerdir.

Ülkede gördüğüm 4 hava alanı (Meksika, Oaxaca, Tukla, Cancun) modern ve düzenli(78adet) iken kara yolları ülke büyüklüğüne göre yetersiz ve güvensiz. Meksika hava alanı trafiği çok yoğun bir alan. Ülkenin büyüklüğü göz önüne alındığında kısa mesafeler bile kara yoluyla zorlayıcı olabiliyor.

Meksika körfezinde petrol, doğal gaz, gümüş (dünya 2.) altın, demir, kömür, bakır, kauçuk, mısır, fasulye, çimento başlıca zenginliklerdendir. İhracatının %63'i ABD'ye yapılırken sığır,kış sebzeleri ve kahve %25 pay almaktadır.

Sanat ve özellikle resimde dünyaca ünlü Frida Kahlo ve duvar resimlerinde Diego Rivera,  Graco ve David Alfaro Siqueiros, Tamayo'nun bazı eserleri Bella Artez müzesinde görülebilir.

İnsanlar Şaman inançları gereği, kötü ruhları dışarı atabilmek için çok fazla coca cola içip geğiriyorlarmış


Tarihi

Olmek, Maya, Aztek, Zapotek eski yerli halklardır. 60'dan fazla Maya dili konuşulmakta ve birbirlerini anlamamaktadırlar.

1521'de Meksika Körfezindeki Veracruz'a çıkan İspanyol Cortez (Conquistador)  Tenoctitlan (mexicocity) ve Guatemala Honduras'a kadar işgal etti. 1810'daki bağımsızlığa kadar  Katolikliği yaymak ve katliamlarla devam eden İspanyol egemenliği 1821'de Meksika Devletinin kurulmasıyla son buldu.

Diktatör Santa Anna'nın 1846'da ABD ile iki yıl süren savaşından sonra topraklarının yarısı olan New Mexico, Teksas ve Californiya kaybetti. (ABD'de halen 25 milyon Meksikalı yaşamaktadır.)

ABD'de sürgünde yaşayan 1,37cm boyunda yerli (Maya) bir hukukçu olan  Benito Juarez sürgünden Meksika'ya dönüp iktidara geçti.1861'de Benito Juarez dış borçlarını ödemeyince Fransa, İngiltere ve İspanya ABD iç savaşından yararlanarak işgal ettiler. 1866'da ABD iç savaşının bitmesiyle Fransız hakimiyeti son bularak Benito Juarez tekrar iktidara geldi. Liberal olan Juarez 1877'de vefat etti.. Mexico city hava alanına  ismi verilmiştir.

1876-1911 ihtilaller ve karışıklıklar dönemidir. 1884'de diktatör melez Potfolio Diaz (1877-1880, 1884-1911) iktidara  geldikten sonra(30yıl) toprak reformu isteğiyle isyanlar başladı. Batı ve güneyde Emiliano Zapata kuzeyde Pancho Villa birleşerek 1914-1918 arası Mexico city işgal etti. 1919'da Zapata öldürüldü ama en büyük halk kahramanı olarak halen anılmaktadır.

1929 kurulan PRI (Partido Revolucionario Institucional) partisi "devlet partisi" olarak bilinir. 2000 yılına kadar 70 yıl aralıksız iktidarda kalan parti PRE (Ulusal Eylem Parti) kaptırdığı iktidarı 2012'de tekrar geri almıştır. 


Mexicocity

8 milyonu merkezde gerisi çevrede 22-25 milyon nüfuslu Texcoco gölü kurutularak kurulmuş çok büyük bir şehir.Bazı bölgeler dışında güvenlik zayıftır.

Meksiko şehri çevresindeki yerleşimler
2300m yükseklikteki şehirde benim gibi yükseklik hastalığı olanlar etkilenebilir. Daha az hava direnci ve oksijen yaşamı etkileyebilmektedir.Halsizlik ve iç çekilmesi hissedebilirsiniz. Ödül töreninde ABD'li zenci atletlerin siyah eldivenle kollarını kaldırarak protesto ettiği 1968 olimpiyatların da uzun atlama rekorunun 1991 yılına kadar kırılamadığını, 100m. ilk kez 10 saniyenin altında koşulduğunu hatırlayabilirsiniz.
  Guadalupe Kilisesi

Aztek'ler göldeki Tenochtitlan adasında yaşarken 1521'de İspanyol işgalinden sonra "chiapas" bitkisi ile göl kurutulmuş. Aztek tapınaklarının yerine yapılan kilise ve binalar tıpkı Venedik gibi bir yana doğru batmaktadır. Devasa Zocolo meydanındaki Kilise ve Ulusal Saray tüm haşmetiyle durmakta. Trafiğe kapalı Madero caddesi alışveriş ve müzeleriyle canlı bir yer.
Zocolo Meydanı

Kuzeydeki Muhteşem Guadalupe kilisesinden eski olanı batıyor. Yeni ise 10000 kişilik çok büyük bir kilise. Meydanda dizleri üzerinde yürüyerek dua edenleri görebilirsiniz.
 Günah çıkarmaya giden

Garibaldi meydanında akşam üzerleri müzik çalan Mariachi (Düğün müziği yapan orkestra) müzik dinleyebilir ve kafelerde Tekila ve Margarita içebilirsiniz.
 Mariachi

"Ölüler Günü"  Mayalarda Ağustos'ta kutlanırken İspanyol işgalinden sonra Katolik olunca 1-2 Kasım tarihinde kutlamaya başlanmış.Eski Şaman adetlerinden gelen alışkanlıkla törenler muhteşem oluyormuş.

Büyük anlam ifade eden,15 yaşında genç kızlığa geçiş törenlerinden birisine Mitla'da top atışlarıyla ve kalabalıkla tanıklık ettik. Ayrıca ülkede yılbaşında gece yarısı saat 12'yi çalarken her çalışta bir üzüm yeme adeti varmış.

Eğitim ücretsiz ama kalitesizmiş. Her yıl üniversite sınavına 3 milyondan fazla öğrenci sınava giriyormuş. Bu nedenle bizdeki gibi iyi ücretli özel okullar tercih ediliyormuş. (Lise 30000$, üniversite 45000$ kadar çıkıyormuş)

Ülke sanayinin %50 büro hizmetlerinin de %80 bünyesinde barındıran 1824'de yeniden başkent olan Maxico city Gayri Safi Milli Hasılanın  (GSMH) yarısını üretmektedir.

Hava kirliliğini azaltmak için  pembe renkli taksiler elektrikli hale getirilmeye başlandığını gözlemledim.


1.Gün Teotihuacan 

THY uçuşu olmadığı için sabah 6 da İstanbul'dan bindiğimiz KLM uçağı ile Meksiko'ya 19,30'da vardık.  Hava alanından otele varmamız yoğun saatte bir saatten uzun sürdü. Büyük ve trafiği yoğun bir yere gelmiştik. Yerleştiğimiz Krystal Reforma oteli yemekleri hariç düzgün ve rahattı.
 Aztek Kral taçı

 Aztak Takvimi

Sabah erkenden kuzeyde (40km) bir saat uzaklıktaki Aztek şehri Teotihuacan'a gittik.16.yy önceki en önemli kent olmasına karşın kimin kurduğu ve niçin terk edildiği bilinmemektedir. Yazılı hiç bir belge yoktur. Toltekler tarafından kurulmuş olabileceği, Aztek, Zapotek ve Miltekler tarafından kullanıldığı anlaşılmaktadır.
Ay ve Güneş Tapınağı ve Ölüler yolu

 Ay Tapınağı

M:Ö Oksideyen taşı ile silah yapıyorlar. Ticaretle zenginleşiyorlar 150.000 nüfusa ulaşıyorlar. Güneyde Ay (45m) Doğuda Güneş (65m) önünde Ölüler yolu (1,5km) ve sayısız tapınakla görülmesi gereken bir ören yeri. 280 yüksek basamaklı Güneş tapınağına çıkıp etrafı seyretmek epey zor oluyor. Ay Piramidinden kuzeye gidince üretkenlik (bereket) tanrısı "Quetzalcoatl" (tüylü yılan)  tapınağına varılır. 
 Güneş Tapınağı

Daha sonra müzede o bölgeden çıkarılan tanrı heykelleri ve şehrin yerleşimi görülebilir.


2.3.Gün Oaxaca

Sabah 6,45 uçağıyla güney doğudaki platonun ortasında yer alan  Oaxaca'ya (1 saat) uçtuk. Eyalette halkın %70'i Zapotek. 350 bin nüfusu Oaxaca'da tekstil ve tarım ürünleri  dışında ekonomik aktivite zayıf. Chiapas bölgesi en yoksul eyalet.

Yolların kenarı Benjamin ve Karabiber ağaçlarının olduğu Oaxaca 1400m yüksekliğindeki platonun ortasında Cortez tarafından kurulmuş çok güzel Colonial bir şehir. Şehir içinde muhteşem Quinta Real Otelde kahvaltı ettik. Mümkünse bu otelde kalınmasını Oaxaca'nın gece hayatını da yaşamanız için tavsiye ediyorum.
 Oaxaca

1987 Unesco tarihi miras listesine alınan Oaxaca'da ilk işimiz Santo Domingo Kilisesine gitmek oldu. Müze olarak kullanılan Manastırda Monte Alban'dan çıkan mücevherler sergilenirken kitaplık dikkati çekiyor.Manastırın hemen arkasında 4000 çeşit kaktüsün yer aldığı botanik parkı meraklılarını bekliyor.
 Maske

 Kaktüslerin Botanik Parkı
Santa Domingo Manastrı
Müzeden çıkıp Kilise meydanına geldiğimizde hareketli ve canlı bir yer  ile karşılaşıyoruz. Sokaklardaki tek katlı hediyelik dükkanları ve kafeler arasında gezinip meydandakilerden birisinde etrafı seyrederek martinimizi içtik.

Hava kararınca şehrin dışındaki sırtlarda ova manzaralı Victoria Otelinde geceledik.


Monte Alban

Oaxaca'ya 9 km.uzaklıktaki Monte Alban şehirden 500m yükseklikteki tepede MÖ6 yy kurulmuştur. Monte Alban 350x250 genişliğinde bir alana kurulmuştur. 
Monte Alban

Tapınaklar ve gözlem evleri yağışlı ve kurak mevsimleri ayırmak ve tarım zamanı için kullanılmış. 500 kadar yazılı "stel" (Dikdörtgen taş üzeri resimler)  bulunmaktadır. Rasathanelerde 384 günlük Venüs yılı bulunmuş.
 Stel'ler

Bölgede çok ilginç Pamuk ağacı, Recine veren ağaç, Mimoza, Karabiber ve bizdekilerden çok daha büyük Hint Defnesi başlıca ağaçlardır.
 Pamuk ağacı

Şehir piramitleri rasathaneleri, mezarları ile tepeden ova manzarası ile büyüleyici bir konuma sahip.


Tule, Mitla

Sabah bir saat uzaklıktaki bölgenin en sulak ve verimli Tule'ye gidip Santa Maria kilisesinin içinde 2000 yıllık selvi ağacının resimlerini çektik. 
 Tule

 Mitla
 Mitla
Yarım saat sonra köyle iç içe geçmiş Misteklerin yaşadığı Mitla antik kentine vardık. Çok az kalıntısı olan yassı binalarda mozaik işlemeler ile İspanyoların yaptığı kilise göze çarpmakta. Kasaba tekstil, nakış ve Mezcal (bir çeşit Tekila) üretildiği ve satıldığı bir yer.


Mezcal

Oaxaca bölgesinde bolca bulunan  küçük Mezcal üreticilerinden birisini ziyaret ettik. Mezcal her türlü kaktüs'ten yapılırken Tekila sadece Mavi Agave kaktüsünden yapılmaktadır. Mezcal Oaxaca bölgesinde yapılırken Tekila, Tequila bölgesinde üretilmektedir. Mezcal şişelerinde kurtçuk varken Tekila'da yoktur.

Kaktüs parçalanıp kaynatılıyor. Atların çevirdiği değirmenlerde suyu sıkılıyor. Sonra suda 3 gün fermantasyona bırakılıyor. Fermante olan sıvı iki kez damıtılarak mezcal elde ediliyor. Şişelenen Mezcal!in içine kaktüslerde yaşayan kurtçuk koyularak satılıyor.

İçimizde kurtçuğu yiyen arkadaşlar kokusunun aynen Mezcal gibi olduğunu ifade ettiler.


4.Gün San Cristobal de las Casas


 San Cristobal
9 saatlik Oaxaca-San Cristobal yolunun zor ve güvensiz olduğu düşüncesiyle  Oaxaca'dan uçakla Mexicocity (1 saat) 3 saat bekledikten sonra Tuxtla (1,5 saat) askeri hava alanına vardık. Otoyoldan 1,5 saat karayoluyla gece çok geç saatte San Cristobal'e (nüfus 120.000)vardık. 9 saatlik güvensiz karayolunu uçakla 7 saatte yapmış olduk. 
 San Cristobal

Colonial şehirde otobüs giremediğinden Hotel Casa Mexicana'ya yürüdük. Cumartesi gecesi olduğundan yolda sayısız bar ve diskonun müziğinin  gençlerde sokaklara taştığına tanıklık ettik. 1900m yükseklikteki kentte buz gibi gecede hayat çok canlıydı. Ancak lüks arabalar hemen dikkatimizi çekti.
 Casa Mexicana Otel iç Avlusu

Otel İspanyollardan kalmış güzel bir bina olmasına karşın soğuktan üşüdük.


5.Gün Chamula ve Zinacantan Köyleri
 Camula mezarlığo ve eski kilise

Sabah önce önce 10km uzaklıktaki etrafı ormanlık ve yeşillik olan Chamula'ya gittik. Büyük bir pazar yerinde sebze ve her çeşit giyecek satılıyor. İnsanlar fotoğraflarının çekilmesini istemiyorlar. Kilise önündeki foto çekmemize kendilerini alıyoruz diye tepki gösterdiler. Siyah koyun postunu erkekler sırtlarına kadınlar da etek olarak giyiyorlar. Ciddi bir kıl ticareti yapılıyor. Bodur ve kalçalı saf kan Maya'lar. Hristiyan inançları Şamanizm kalıntılarını devam ettiriyor. Ensest ilişkilerin yaygınlığı ile ahlak anlayışları oldukça farklı.
 Camula pazarı kıl satışı
 Camula beyaz ve siyah  postlu


Zinacantan köyü ise daha gelişmiş olmakla birlikte Kilisenin içinde içki içilmekte din adamları pash(pox) denilen içki ile dolaşmaktalar. Bize de ikram ettiler mecburen içtik. Neredeyse saf alkole yakın yüksek dereceli bir içki. 
 Zincantan Din adamı

3 saatlik bir yolculukla kara ikliminden dağları aşarak orman içinde Tropikal iklimdeki Planque'ye  
gidecekken yolda yerli halk arasında silahlı çatışma olduğunu öğrenince yolumuzu değiştirmek zorunda kalıyoruz.
 Planque

Güvenlik öne çıkınca, San Cristobal'dan Tuxtla'ya dönüp kuzeye Coatzacoalcos yönelip Raudalles de Malpaso'dan ayrılıp Cardenas'a çıktık. Otoyoldan Villahermosa üzerinden Emilano Zapata güneye Planque'ye dönüp vardık. Yolda askerler otobüsü durdurup kontrol ettikten ve yolumuzu gece iki kez şaşırdıktan sonra 9 saatte Planque varmış olduk. 
 Planque


Chan Hah Oteli  orman içinde bungalov şeklinde odaları olan bir otel. Planque ören yerini yanında. Günlerdir geç otele varıp erken kalkarken bugün güvenlik nedeniyle 9 saat otobüs ile gitmek zorunda kaldık. Gezi gerek fiziksel gerekse de uyku ve dinlenme adına çok zor geçiyordu.Güzel bir uyku çektik.
6.Gün Palanque, Campeche

Palanque

 Planque
Orman içinde bataklıkta MS 3-9 yy altın çağını yaşayan medeniyetin %10 bulunabilmiş. Guatamala'dan doğup Meksika Körfezine dökülen Usamacinta nehri yakınlarında kurulmuş bir Maya kentidir.Sık ormanların içinde yürürken aniden karşınıza çıkan piramit ve tapınaklar büyüleyici güzellikler sunuyor. 


 Palanque şelale


 Planque şelale

Çıktığımız tepeden aşağıya yarım saatlik bir yürüyüşle indik. Yolda küçük şelaleler ormanın güzelliğini unutulmaz kılıyor.  Zaten gelecek turistler için hava alanı ulaşımı sağlanmış. 


Campeche

 Campeche Kilisesi

Campeche doğru giderken yolda Asedora "La Higuera" lokantasında durup çok güzel et yedik. Tropikal iklimden çıkıp daha kurak bir iklime doğru geçiş yapıyorduk. 6 saatlik yolculuktan sonra (360 km) vardığımız Colonial şehir Campeche, Merida'yla birlikte Meksika körfezinde kurulmuş ticaret şehirleri. İspanyollar korsanlar dolayısıyla tehlikeli Karayip denizi kıyıları yerine burada kurdukları şehirlerle Küba ve Dominik Cumhuriyeti yoluyla ticaret yapmışlar.
Campeche meydan


Tek katlı İspanyol mimarisinin hakim olduğu şehir meydanında Kilise ve hükümet binaları bulunmakta. Mimari ve renklerin güzelliği bizleri büyülüyor. Meydandaki kafelerden birisinin ikinci katında Tekila ve Martinilerimiz içtik. Şehir dışında deniz kenarında  Tucan Siho Playa Otelinde geceledik.
 Campeche sokakları


7.Gün Uxmal, Kabah, Merida


 Uxmal

Uxmal Uxmal piramidi

 Uxmal

Sabah 2,5 saatlik yolculuktan sonra içeride Mayaların Uxmal ören yerine vardık. Suyun kıt olduğu bölgedeki Uxmal'de su tanrısı Chac en önemli tanrıdır. Su için çocuk kurban edilirmiş. 
 Uxmal

 Uxmal Piramit


Piramitler ve sarnıçlar hemen göze çarpıyor. Tapınak, Arena, Saray ve Kaplumbağa tapınağı su tanrısına ithaf edilmiş dört ana yapı var.


Kabah


Uxmal'a 20km uzaklıktaki Kabah dini bir merkez. Tatlı iniş çıkışlarla gidilen "Puk road" etrafı ormanlarla kaplı. Kabah kalıntıları diğerlerinin yanında zayıf.
                                                                                                                                                      


Kabah
 Kabah


Merida


Kabahtan 1,45dakikada Meksika körfezi kıyısındaki 1 milyon nüfusa ulaşmış Colonial Merida'ya vardık. Merida zengin bir şehir. Zenginlerin bahçe içinde geniş ve büyük İspanyol yapımı binaları ve 1970'lerden sonra Petrol ticareti dolayısıyla şehir çok büyümüş. Nitekim kamu dağıtım şirketi "Pemex" tüm ülkede görülebiliyor.
Merida

 Merida Meydan

Meydanda Kilise ve kamu binaları yanında"Cas del Montejo" binası dikkati çekiyor. 1542'de conquser Montejo, Belediye meydanında yaptırdığı konut bugüne kadar gelebilmiştir. Müze olarak ziyaret edilebiliyor.
Cas del Montejo

Merida'da şehir içinde "Casa del Balam Otel" de kaldık. Yemekten sonra faytonla dolaşarak Mayor meydanına gidip sokakta oturarak içkilerimizi içtik. Merida rengarenk kolonyal binaları dükkanları kafeleri ve turistik haliyle çok güzel ve canlı bir şehir.


8.Gün İzemal, Chichen İtza

Merida!dan 1 saat uzaklıktaki İzemal  15,000 kişinin yaşadığı kutsal bir şehir. Vatikanın rengi sarı şehre hakim. Kilisenin içindeki İsa heykeli tüllere sarılı.


 İzemal Kilisesi


Chinchen İtza

İzemal'dan hareketle Meksika'da ikinci en çok ziyaret edilen yeri İtza Mayalarına ait Chichen İtza'ya vardık. Yucatan Yarımadasında Cancun'a 200km uzaklıkta orman içindeki medeniyet MS 12-13 yy da altın çağını yaşıyor. 
 Chichen İtza Piramidi
 Kukuklan başı

Kukuklan (tüylü yılan) adına yapılan tapınak dört taraftan merdivenlerle çıkılan  24m yükseklikte. Astroloji ve Matematiğe verdikleri önem tapınakta şekil alır. 4 cephesinin her birinde 91 basamak yer 
alır ki, böylece 4x91’le bulduğumuz 364 sayısına en tepedeki düzlüğü (1) de eklediğimizde yıldaki günlerin sayısı olan 365’i bulmaktayız. ilkbahar ve 
 sonbaharda ekinoksların (gün dönümü) gerçekleştiği an piramide gelen güneş ışıkları piramidin çıkıntıları sayesinde merdiven basamaklarının dibinde bulunan iki yılan başı yontusunun S'ler çizen bir gövde uzantısı oluşacak şekilde  bir gölge oluşturmaktadır.  

 Savaşcılar Tapınağı

Savaşçılar Tapınağı ve top oyunu sahası diğer dikkati çeken yapılardır. Mayalar kauçuk topu, duvara asılmış taş halkalardan el kafa ve ayak hariç vücutlarıyla  vurarak geçirmeye çalışırlardı. Oyunu kaybeden kurban edilirdi. Mayaların dini törenlerde uyuşturucu kullanarak halüsinasyonlar gördükleri biliniyor. 
 Maya Top alanı

Chichen İtza'ya yürüyüş mesafesinde Hotel Mayaland kaldık. Gece Kukulkan (Aztek'lerde "Quetzalcoatl" tüylü yılan)  tapınağında ışık gösterisine gittik. Yağmura rağmen gösteri çok etkileyiciydi. Denk gelenlerin bu gösteriyi mutlaka izlemelerini öneriyorum.


 Işıklandırılmış Piramit


9.Gün Tulum, Cancun

Chichen İtza'dan Karayip Denizi kıyısındaki Tulum ören yerine 2 saatte gittik. Fırtınaları ile ünlü Karayipler kıyısındaki Tulum ABD'li turistlerce işgal edilmiş durumda. Şu ana kadar gezdiğimiz ören yerlerinden en turistik olan yer olmasına karşın Rüzgar tapınağı dışında görülecek bir şey yoktu. 
Karayip denizi kıyısınaki Tulum


Tulum'dan Meksika'nın en bilinen turistik yeri Cancun'a tatil köyleri ve oteller arasından 1,30 saatte gittik. Cancun 30km.lik Kukulkan caddesi ve etrafındaki büyük oteller ve AVM ile modern bir şehir. ABD'li turistlerin en çok tercih ettiği belde. 1976'dan sonra gelişmeye başlamış ve bugün 750,000 nüfusa ulaşmıştır.

Biz Cancun'dan Guatamala'dan alınmış kıyıdaki İngiliz hakimiyetindeki Belize'ye gidip arabayla Guatamala'nın Flores şehrine geçecektik ancak uçak iptal olduğu için Guatemala city'e uçtuk. Guatemala city'de Barcelo Premium Otelde kaldık

Yaptığımız yol haritada görülebilir.

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1nbRw_7ely5oO02zbYBVijoAaX5Y
p.s. Devamı Guatemala'da. http://derin.gazep.com/2016/02/guatemala.html
      
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder