29 Nisan 2016 Cuma

Times Square

Sokakta dolaşırken hiç düşünmediğiniz veya hayal etmediğiniz bir şeyi görüyorsanız bilin ki NEWYORK' tasınız. 

1996'dan beri gidip geldiğim NY'ta ilk şaşkınlığım dışında aklımda kalan yerlerden birisi de 
Times Square'dır.

Meydanın devamlı Cowboy'u

NY'da 12 Avenue kuzeyden güneye  dik ve birbirine paralel iner. Street'ler ise doğudan batıya birbirine paralel konumlanmışlardır. Avenüe'leri(cadde)  sadece BROADWAY çapraz keser. Bu yolculuğunda 24str de 5.caddeyi, 34sokakta 6 caddeyi, 45 str'de 7 caddeyi  keser ve   47 ayrılır batıya doğru devam eder.
Times Square (Meydanı) 42-47 street ile 7 ie 8 caddeler arasında yer alır. Bu meydan 24 saat yaşayan New York'un Manhattan adasının en hareketli yeridir.

Avenue'ler ve street'lerde trafik  genellikle tek yönlüdür. Örneğin 5 ve 7 yön downtown(aşağı)  iken 6 ve 8 de uptown'dır(yukarı).  14,23,34,42,57,59 Street'lerde  çift yönlü trafik varken diğerleri tek yönlüdür. 5.Cadde şık mağazaların olduğu dünyaca  ünlü bir caddedir.

 Fifth Avenue  5.Cadde


TIMES SQUARE

Times Square'da neler bulabilirsiniz?

Ticketbox'ta sıradakiler
Tiyatro ve müzikallerin yer aldığı bölgede sayısız tiyatro binası bulunmaktadır. Bunların büyüklerine Broadway denirken küçüklerine off-broadway denmektedir. Pahalı  biletler indirimli olarak 47str -broadway da  daha uygun fiyatlarla  "ticketbox"  satılmaktadır. Öğleden sonra 14.00'de oynanacak oyunların biletleri saat 10.00 'da, 19.30 oynanacak akşam seanslarının biletleri saat 15.00'de satışa çıkmaktadır.


Bale, Opera, Sinema ve Spor karşılaşmalarının biletleri burada satılmamaktadır.


NewYork City'i dolaşmak için hop on-hop off otobüslerinin biletleri,spor karşılaşmaları,nehir turları ve her türlü bilet bu meydandan temin edilebilir.

Genellikle öğleden sonra show yapanlar meydanda boy gösterir ama bunlar show'un sonunda para talep ederler.
Broadway Avenue(cadde) trafiğe kapalı iken 7.cadde 4 şerit akmaktadır. Ancak neredeyse tüm street'le tek şeritli ve trafik çok ağır akar. Meydanda bolca belediyenin oturma yerleri bulabilirsiniz.

Times Square'da oturanlar
Meydanın etrafındaki binaların üzerlerinde sayısız video reklamı görürsünüz. Önde eski tarihi binaların arkalarındaki gökdelenler meydanı gündüz bile koyu gölge yapmıştır. Bu koyulukta reklamlar meydanı aydınlık ve biricik hale getirmektedir.


Gökdelenlerin üst katlarında zincir otellere bulunur. (Hilton, Marriot, Renaissance ve roof'larında şehre hakim barlar.

Meydanın her sokağında hediyelik dükkanlar, Forever 21, H&M, mağazalarıyla, m&m şekerleme, Olive Garden gibi bilinenlerin yanında sayısız bilinmeyenler yer almaktadır.

Times Square çevre sokaklarında sayısız restoran kafe bar, gay ve lezbiyen kulüpleri ve diskoları bulunmaktadır.

Kısacası 24 saat yaşayan şehrin en hareketli ve  bohem meydanı sadece NY değil tüm dünyaya hitap etmektedir. Bu nedenle günün hangi saatinde ne isterseniz bulabilirsiniz, yeter ki fiyatını ödeyin.


İYİ EĞLENCELER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder