13 Aralık 2016 Salı

Kristof Kolomb


İnançlı maceraperest, cesur ve tutkulu insanların yaptıkları sadece çağında değil günümüzde bile hepimizde hayranlık uyandırmaktadır. Bunlardan birisi de Kristof Kolomb’dur.


Burada, dünyayı değiştiren önemli keşiflere imza atan Kristof Kolomb’un Amerika kıtasına yaptığı seferleri inceleyeceğiz.
1492-1503 yılları arasında batıya dört sefer yapmış ve her birinde seyir defteri tutmuştur. Bu seferlerle çağı değiştirirken emperyalizmin ve tarihin en büyük soykırımının önünü açmıştır. Sonraki yüzyılda iki kıtadaki 50 milyon insanın %90’ı katledilmiştir. Sömürgecilik ve imparatorluklar devrinin önü açılmıştır.

Avrupa, Haçlı seferleriyle doğu toplumlarının refahını, kâğıt, barut ve ipeği gördü. İpek ve baharat yolları Osmanlının kontrolüne geçince batıya giderek doğuya ulaşma fikri Avrupa’da hızla yayıldı.
Gençliğinden beri denizciliğe düşkün olan Kolomb kimi zaman ticaret kimi zamanda korsanlık için denizlerde uzun süreler kalmıştır. Akdeniz’in birçok yerine, Batı Afrika Gine’sine, İngiltere, İzlanda adasına seferlere katılmıştı.

Üç gemiyle İspanya'da Cadiz’den yola çıkan Kolomb 90 gün sonra Bahamalar’da Watling[1] adasına varmış daha sonraki seferlerinde Antil Takımadalarına[2]  gitmiş ama Hindistan'a vardığını sanmıştır. Yerli halka bu nedenle İspanyolca Hint anlamına gelen "İndios" demiştir.

Koyu bir Katolik ve büyük bir maceraperest olan Kolomb, Hristiyanlığı yaymak ve altın bulmak için çıktığı seferlerde altın bulamamış ama Hristiyanlığı yaymayı başarabilmiştir.

Burada Kristof Kolomb’un yaşamı ve yeni kıtaya yaptığı dört seferin ayrıntılarını bulacaksınız.
  

 https://drive.google.com/open?id=0BweL5VoNtUB2RF9HSmR6SlZMNWc



[1] Kolomb’un “San Salvador” adını verdiği Bahamaların bir adası.
[2]Eskiden bu isimle anılan takımadalar ikiye ayrılır; Büyük Antiller (Küba, Hispanyola ”Haiti ve Dominik Cumhuriyeti”,Jamaika, Puerto Riko) Küçük Antiller (Atlantik Denizinin sınırında Karayiplerin doğusunu, kuzeyden güneye sıralı çevreleyen küçük adalardır.

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder