9 Mayıs 2017 Salı

Ayurveda Masajı

Hindistan'da Bengalor'a yakın Whitefield'da,  Ayurveda Gram'da wellness programı sırasında diyet ve yoga yanında masajda yapıldı. Burada yapılan masajın detaylarını bulabilirsiniz.
Vardığımız günün ertesinde doktor muayenesi ve görüşmesinden sonra onların tedavi (treatment) dediği masaj programım da belli oldu. Ben dört aydır uyguladığım diyeti ve dizlerimdeki ağrıları belirtmem üzerine bana bunları giderici masajlar verildi.

Sabah(ana) ve akşam(ikincil) olmak üzere günde iki masaj yapılması planlandı. Sabahki bir saat sürerken öğleden sonraki 45 dakika sürecek ve dizlerimdeki ağrılara yönelik olacaktı. 
 Masaj Programı ve açıklaması
  Masaj Programı ve açıklaması

Ayurvedik masaj ağrıyan adalenizin ovulması şeklindeki klasik masajlardan farklı olarak %75'i hindistan cevizi yağı ve %25 susam yağı karışımına Güney Hindistan'da yetişen çeşitli baharat ve bitki (Herb) tozlarının ilavesiyle elde edilen yağın tüm vücuda yedirilmesi şeklinde yapılmaktadır. Masajlar iki kişi tarafından yapılmaktaydı.

İlk gün doktor muayenesi öğleden sonra bittiğinden sabah ve öğleden sonraki birleştirilerek bir buçuk saat olarak yapıldı. Her masajdan önce sizi odanızdan gelip alıyorlar. Çıplak vücudunuza giydiğiniz bornozla gittiğiniz masaj bungalovunda önce tansiyonunuz ölçülüyor sonra özel masaj odasına alınıyorsunuz.

İlk gün 

Yağla başımızı 10-15 dakika ovarak başladılar. Önünüze bağladığınız bez dışında çıplak olarak yattığımız kenarları yüksek tahta bir masada önce arkanız sonra önünüz kollar ve bacaklar ilaçlı yağla ovuldu. İlaçlı yağın vücut tarafından emilmesine çalıştılar. (Synchronized Abhyangam )

Sonraki iki gün öğleden sonraları yapılacak diz masajına geçildi. Kaynamakta olan suyun içindeki kaptaki yağa batırılan bezler 15-20 kez dizlerimin üzerine koydular.  Tedavi esasen sıcak üzerineydi. (Pitchu on both knees)

Daha sonra diğer odada 15 dakika tek kişilik buhar banyosuna soktular vücudun toksinleri terle atmasını sağladılar. (İki gün sürecek)  (Herbal Steam Bath)
 Tek kişilik buhar banyosu


İki,  Üçüncü gün 

Sabah seansında içinde baharat bulunan keseler sıcak yağa batırılarak vücuda vurarak masaj yapıldı. Kese toplarının sıcak ve yağlı olması için sık sık yağa batırılıyordu.(Choorna Pinta Swedam) Daha sonra buhar banyosu yapıldı. 
 Keseler ve masaj masası
 keseler


Öğleden sonra dizlerime önceki gün yapılan sıcak bez uygulaması yapıldı.


Dördüncü gün

Bugün sabah detoks yapıldığı için masaja gidemedim. Öğleden sonra dizlerimin alt tarafı ve ayaklarım altı dahil yağla ovuldu. (Paadaabhyangam) Masajların dizlerime ve ayaklarıma iyi geldiğini hissediyordum.

Odaya gelen doktorların başı Dr.Manu kendime hedef koyup başarınca yenisine geç, her gün aynı miktar spor yapman gerekmez vücudun tepki verdiği yerde  bırak. Kendini dinle kilo vermeye devam dedi.


Beş, Altı ve Yedinci gün

Sonraki üç gün sabah ve öğleden sonra aynı masajlar yapılacaktı. Sabah, iri toz haline getirilmiş baharatlardan yapılan toz vücuda serpip kuru kuru ovmaya başladılar. Ayaklardan yukarı çıkıp karın bölgesine gelince kızarıklıklar oluştu hemen doktor çağırıp sulu toz masajına geçtiler.  (Udwarthanam) Daha sonra 15 dakikalık buhar banyosu yaptım.(Herbal Steam Bath)  Yapılanlar yağ yakımına yardımcı oluyormuş. 

Öğleden sonra dizlerimin üzerine konan silindirler dizlerime macunla sabitlendi. Kızgın baharatlı yağ pamukla dizlerimin üstüne yavaş yavaş akıttılar. Silindirin içinde kalan sıcak yağ soğuyunca boşaltıldı.(Jaanu Vasti on both knees) 
 Diz masajı

Sekiz Dokuz ve Onuncu gün

Şiltesi olmayan masada yüzükoyun ve sırt üstü vücuduma ibrikten sıcak ilaçlı yağ döktüler. Ovmadılar. Tenimin çekmesi için iki kişi yavaş yavaş döktüler. Sırt üstünden kaymadan yüzü koyuna yardımsız dönmek mümkün olmadı. Yardım aldım. Yağdan sonra ilaçlı sıcak su ibrikten yavaşca döküldü. Son olarak oturduğum yerde ensemden sıcak su döktüler. (Kaadidhaara on full body) 

Öğleden sonra dizlerimden aşağısına sıcak ilaçlı yağ dökme ve şikayetçi olduğum bölgelerin ovulması oldu. Ön ve arka tarafına sadece yağ döküldü sıcak su dökülmedi. (Kaayasekam on both legs below knees) 

Tüm bu masajlar diğer tedavilerin diyetin sporun katkısı ile belimin incelmesine ve dizlerimin daha az ağrımasına katkı yaptı. Ancak harikalar yaratıp tamamen geçmese de olumlu katkılarını belirtmeliyim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder